Oyun 27 AĞUSTOS 2015 / 12:24

YouTube'un oyun yayın servisi açıldı

Oyun sektörünün çok hızlı büyüdüğünün farkında olan Google, YouTube'a entegre canlı oyun yayını servisini kullanıcılara sundu.

Bilgisayar oyuncularının genelde televizyonla pek alakaları olmaması, oyunların televizyonda çok tutulmamasıyla sonuçlandı. Yıllardır televizyonda ufak tefek oyunlarla ilgili programlar yapılıyor, bir süre sonra sonlandırılıyor. Twitch.tv'nin ortaya çıkmasıyla beraber oyuncular, kendi canlı yayınlarını yapabilecekleri, sunabilecekleri ve üstüne sosyal ortamını yaratma şansına sahip oldular. Günümüzde ise başarılı yayıncılar ayda onbinlerce dolar para kazanabiliyor.

Google da kendi oyun yayın servisi, dün itibariyle aktifleştirdi: YouTube Gaming. YouTube'a entegre çalışan bu servis, kendine özel bir arayüzle karşımıza çıkıyor.Sol tarafta oyun listesi yer alırken sağ tarafa da canlı yayın yapan kullanıcılardan "seçmeler" yerleştirilmiş.Oyunların sayfalarına girdiğimizde biraz fazla karışık bir manzarayla karşılaşıyoruz. Üst tarafta o anda yayın yapmakta olan kullanıcılar yer alıyor. Altında Spotlight başlığı altında YouTube'dan seçmece oyun videoları yer alırken, onun da altında bize önerilen oyun videoları bulunuyor. Popüler videolar ise en altta bulunuyor.Twitch.tv "bağımlısı" biri olarak burada biraz eleştiri yapmam gerek. İnsanlar, canlı yayınları çoğunlukla "kişileri" izlemek için tercih ediyor. Bu noktada kişileri ön plana çıkaracak bir şey göremedim. Ayrıca ana sayfada YouTube'daki oyun videolarının herhangi bir şekilde yer alıyor olması ve bu videoların herhangi bir şekilde "canlı yayın kaydı" olduğunu belirtmemesi, kullanıcıların bu sayfada kaybolmasına sebep olabilir. Aradığım şey canlı yayınsa, beni YouTube videolarıyla baş başa bırakmamalı. Açıkçası bu tutumundan dolayı sonunun Google+'a benzeyeceğini tahmin ediyorum. Umarım yanılırım veya Google gerekli değişiklikleri erkenden yapar.


Twitch'in yayıncılar sayfasındaki düzenliliği dikkat çekici.


Peki hiç mi avantajı yok? Elbette ki var. Twitch.tv'de yayın yaparken eğer stabil bir şekilde 300 izleyiciniz yoksa, izleyiciler kalite ayarını değiştiremiyor. Bu durum, en çok kotalı internet kullananları etkiliyor elbette. YouTube'da böyle bir uygulamayla karşılaşmadım. Az izleyiciye sahip bir yayını açtığım gibi 240p'den başlayıp 1080p 60fps'ye kadar çok çeşitli kalite seçeneklerini tercih edebiliyorum. Ayrıca canlı yayın izlerken yayını geriye almak, Twitch'tekinden çok daha kolay. Bu noktada Twitch'in de kulağını çekmiş olalım.Sonuca gelecek olursak, Google bu arayüz karışıklığını gidermediği sürece YouTube Gaming'in başarılı olacağını sanmıyorum. İnsanların Twitch'ten vazgeçip YouTube'a yönelmesini sağlayacak çok az şey vaat ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun