Oyun 26 NİSAN 2013 / 10:26

Xbox 360 ve Kinect: Yenisine 5 kala eskisi elimizde

Türkiye'ye resmi kanaldan hayli gecikmeli olarak giriş yapan Xbox 360 sitemizi ziyaret etti. Oyun konsolu ve özellikle de Kinect eklentisi hakkında neler düşündüğümüzün bir üzerinden geçelim istedik. Hatırlasanız geçtiğimiz yıl Mart ayında Xbox 360'ın Türkiye'ye geleceğini ilk olarak sizlere resmi kanaldan aktarmış, Kasım ayında da ürünün Türkiye'ye geldiğini müjdelemiştik. Aslında Xbox oyun konsolu daha önce de Türkiye'de paralel ithalat kanalları aracılığıyla satışa sunulmuştu, ama işin içerik ve destek yönünü tamamlamak açısından Microsoft'un bu işin arkasında durması önemliydi.

İşte bu konsollardan biri, bundan birkaç hafta önce Kinect oyun aksesuarıyla birlikte ofisimizi ziyaret etti. Aslında Microsoft şu anda tüm kanallardan 21 Mayıs'ta yapılacak olan yeni konsolun duyurusunu paylaşıyor. Dolayısıyla elimizdeki ürün ekonomik ömrünü neredeyse doldurmuş ve yıl sonuna doğru bir eski nesil olarak anılacak pozisyonda. Ama yine de bu durum etkileyici bir oyun makinesi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, 7 yıllık bir konsolu sanki dün piyasaya çıkmış gibi teknik olarak detaylı incelemenin pek bir anlamı yok. Daha doğru olan, ürünün salonun ortasında bir eğlence platformu olarak nasıl kendini konumlandırdığı. Konsolla birlikte gelen Forza Horizon ve Gears of War: Judgment gibi oyunların görüntü kalitesine de diyecek yok doğrusu.

Burada beni en çok etkileyen Kinect oldu.

Elinizi kolunuzu oyuna bulaştırırsanız 

Daha önce Nintendo Wii'den başlayarak PlayStation Move'a kadar bu alanda ortaya koyulmuş tüm yenilikleri uzun süre kullanma fırsatı buldum. Xbox sahibi olmadığım için Kinect konusundaki deneyimim ise sadece demo alanlarındaki bazı kısa süreli deneyimlerden ibaretti. Üç beş dakikalık, dokun geç tarzı şeyler. İlk kez bu aygıtla bu kadar uzun zaman geçirme şansı buldum. Ve gerçekten çok başarılı buldum. İnsanın vücudunu kullanarak oyun oynaması harika bir şey.Ama bu deneyim elbette oynadığınız oyuna da bağlı. Gerek Nintendo, gerek Sony tarafında gördük ki ortaya koyulan bu gibi inovasyonlar, genelde inovasyonu ortaya koyanlar haricinde yeterince verimli kullanılamıyor. Microsoft tarafında da benzer beklentilerim var. O yüzden özellikle Microsoft Studios destekli oyunların Kinect kullanımı konusunda oyuncuları hayal kırıklığına uğratacağını düşünmüyorum.

Peki beraberinde gelen oyunlar? İtiraf edeyim Dance Central serisi beni çok sarmadı. Pek dans adamı olmadığımdan olsa gerek. Kinect Sports? İdare eder, hatta hiç fena değil. Aradığım asıl coşkuyu ise tablet ve akıllı telefonların demirbaşı olan Fruit Ninja Kinect'te buldum. Böyle bir platformun, böyle bir sistemin en akıcı ve insan doğasına uygun şekilde nasıl hayata geçirileceği konusunda oyun resmen ekran karşısında destan yazıyor. Hava uçuşan elmayı armudu doğrarken Wolverine havasına girmek işten bile değil.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UzsmDfKzk7M[/youtube]

Ancak tüm bunların yanında, özellikle Türkiye içeriklerinin daha fazla zenginleşmesi gerektiği göze çarpıyor. Bağlı olan Microsoft hesabınız ABD'ye kayıtlıysa ulaşabileceğiniz oyunun, içeriğin haddi hesabı yok. Türkiye tanımlı bir hesapta ise konsol içeriği bunun yanında neredeyse tadımlık hale geliyor. Henüz denemedim ama, Türkiye'den tanımlı bir kredi kartıyla ABD dükkanına kayıtlı olarak alışveriş yapamıyorsanız ciddi dezavantaj (Amazon veya Apple ürünlerinde bunu yapamıyorsunuz mesela).

Toparlamak gerekirse, bence Xbox 360'ı Kinect'ten ayrı olarak düşünmek zor. Özellikle de ailenin farklı bireylerini bu eğlencenin bir parçası haline getirmek istiyorsanız Kinect'i mutlaka sisteme dahil etmek gerekiyor. Hadi hepsi bir yana, teknolojinin insana dokunan tarafının nasıl bir yol aldığını görmek için bile illa Kinect'i kurcalamak lazım...

...diyeyim ve Fruit Ninja oynamaya devam edeyim.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun