Oyun 03 ARALIK 2014 / 10:26

Valve Steam ile Twitch'e rakip oluyor

Oyunseverler tarafından sıkça kullanılan ve eSpor dünyasının canlı yayın uygulaması Twitch'e önemli bir rakip geliyor. Valve, oyun dağıtım platformu Steam'e ekleyeceği canlı yayın seçeneği ile birlikte Twitch'in karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 

İlk kullanıma açıldığı dönemden bu yana kullanıcı portföyünü oldukça geliştiren ve oyunseverlerin vazgeçilmezleri arasına giren canlı yayın platformu Twitch, daha sonra Amazon'a 970 milyon dolara satılmıştı. Satış işlemiyle birlikte Amazon'un servislerinden faydalanarak, kullanıcılarına çok daha iyi hizmet vermeyi amaçlayan Twitch, zorlu bir rakiple karşı karşıya kalıyor. Valve, oyun satış platformu Steam üzerinde başlatacağı canlı yayın uygulamasıyla Twitch'e meydan okumaya hazırlanıyor.Hali hazırda beta sürümüyle yayın hayatına başlayan Steam canlı yayın uygulamasıyla beraber Steam kullanıcıları, açılan servis üzerinden platformdaki diğer oyuncuların performanslarını canlı olarak takip edebilecekler. “Tek tıkla arkadaşlarınızın oyunlarını izleyin.” sloganıyla yayına başlayan uygulama kullanıcılarına, yaşanabilecek yavaşlamalara karşı Google Chrome ve Safari gibi tarayıcı alternatiflerini de sunuyor.Amazon'un Twitch'e neredeyse 1 milyar dolar yatırması ile bir anda büyük bir pazar haline dönüşen canlı oyun yayın servisleri, Steam'in bu hamlesiyle birlikte tam bir cadı kazanına dönüşecek gibi görünüyor. Google'ın da yakın bir zamanda büyük bir potansiyel vadeden YouTube ile bu alana girme ihtimali ile iyice kızışacak oyun yayın pazarına kimin hakimiyet kuracağı ise şimdiden bir merak konusu olmayı başarıyor.Beta olarak yayın yapmaya başlayan Steam online oyun yayın servisi, hali hazırda sadece canlı olarak yapabiliyor. Kullanıcılar şu aşamada oyunları kaydedip daha sonra izleme gibi bir seçeneğe sahip olmasalar da, tam sürümle birlikte bu tarz seçeneklerin kullanıcılara sunulması bekleniyor. Steam canlı yayın özelliğinden faydalanmak isteyen kullanıcıların servisin beta sürümüne kayıt olmaları gerekiyor.

Servis üzerinde yayınlanan videolara bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun