Oyun 18 AĞUSTOS 2016 / 11:41

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği, Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu’na üye oldu

Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu (EGDF) yaptığı açıklamayla Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) EGDF’e üye olarak kabul edildiğini duyurdu.

Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu (EGDF) yaptığı açıklamayla Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) EGDF’e üye olarak kabul edildiğini duyurdu. Türkiye’deki oyun geliştiricisi şirketlerin teknik, sosyal ve ekonomik açıdan gelişimine destek olmayı, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirmeyi ve video oyunları hakkındaki toplumsal bilinci yükseltmeyi hedefleyen TOGED, federasyonun 11. üyesi oldu.

Küresel bir pazar olan dijital oyun pazarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, oyunların her ülkede farklı yasal düzenlemelere tabi olması. EGDF ise geliştiricilerin bu alanda karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kurum. TOGED, EGDF üyeliği aracılığıyla dijital oyunlara ilişkin Avrupa Birliği’nde çıkacak yasalara katkı sağlamayı amaçlamakta. Dernek böylelikle, Türkiye’de yaptığı gibi AB’deki yasal düzenlemelere ilişkin tartışmalara katılmayı ve oluşturulan düzenlemelere destek olmayı hedefliyor. Bu sayede hem ulusal yasalar ile AB yasaları arasında daha kolay uyum sağlanma fırsatı doğacak hem de Türkiye’deki şirketlerin bu yasal düzenlemelerden olumsuz etkilenmesinin önüne geçilebilecek. AB ve Türkiye’de geliştirilen oyunlar arasındaki yasal uyum aracılığıyla, AB mensubu oyun şirketlerinin Türkiye’de yatırım yapmalarını teşvik edici ve kolaylaştırıcı bir etki yaratmak da hedeflenenler arasında. TOGED, EGDF üyeliği ile Türkiye’deki ve Avrupa’daki geliştiricileri birbirine yakınlaştırırken, geliştiriciler açısından her iki pazarda farklı alanlarda işbirlikleri kurulması için yeni fırsatlar sunmayı amaçlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun