Oyun 14 NİSAN 2014 / 16:14

Rus tank müzesini oyuna getirdiler

Wargaming bugün, Rus Kubinka Tank Müzesiyle, dünya üzerinde son yaşayan Alman Panzer VIII Maus tankını yeniden inşa etmek ve çalışır hale getirebilmek üzerine gerçekleştirdiği uzun vadeli ortaklık planlarını açıkladı.Wargaming Yayıncılık Genel Müdür Yardımcısı Andrei Yarantsau: “Wargaming tüm dünyada askeri müzelerle yakın işbirliği içerisindedir.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Kubinka girişiminden ve müzeyi gelecekte destekleme planından dolayı heyecan duyuyoruz. Bizler bu efsanevi askeri araçların taşınmalarına ve yeniden onarılmalarına destek olacak ve dünya çapında bilinen bu ünlü özel koleksiyon makinelerinin bir araya gelmesine katkı sağlayacağız. Efsanevi savaş seçkimiz Rusya’dan ve tüm dünyadan askeri konulara hayranlık duyanları cezbedecek, askeri tarihe dair ilgiyi yoğunlaştıracak ve daha genç nesillerin bulundukları ülkelerin askeri geçmişlerini öğrenmeleri adına ilham kaynağı olacak.”

Devasa tank dizaynı adına müthiş bir somut örnek olarak saygınlık kazanmış Panzerkampfwagen VIII Maus, II. Dünya Savaşı’nın bitimini gören tamamen kapalı bir zırhlı araçtır. 188 ton ağırlığıyla sadece 2 prototip tamamlanabilmiştir. Yaşayan yegane tank, boş gövdesi ile Kubinka Müzesi’nde yer almaktadır.

Müze ve Wargaming teknik çizimleri temel alarak tankın içini sıfırdan inşa etme niyetinde. Eksik kısımlar bu süreçte tank üretim fabrikasında savaş araçları tamiri konusunda uzman isimlerce tek adetlerde üretilecek. Koruma altındaki Maus, Kubinka Müzesi’nde sergilenecek ve tüm dünyadan gelen ziyaretçiler, bu yeniden ünlenen aracı kendi gözleriyle yakından görme şansına sahip olacak.

Wargaming, tarihi mirasın korunmasına yardımcı ve sosyal anlam taşıyan bir dizi projeye katılmıştır. Şirket dünya çapında askeri savaşlarda yer almış, Belarus’ta Ünlü Sovyet zırhlısı T-34-76’nın restorasyonu, Rusya/Voronezh’deki KV-1 USSR tankının taşınması ve yeniden inşası gibi bir dizi savaş aracının korunma ve arama faaliyetlerine yardımcı olmak adına küresel kampanyalar yürütmüştür. Wargaming aynı zamanda dünyada son kalan ve şu anda İngiltere/Cosford’daki İngiliz Kraliyet Havacılık Müzesi’nde sergilenmekte olan Dornier Do 17 model savaş uçağının kurtarılma operasyonunda önemli rol üstlenmiş, İngiltere/Bovington’da yer alan Tank Müzesi’ndeki Eğitim Merkezi’ne sponsor olmuştur. Aynı zamanda California’da yer alan Los Angeles Limanı’nda demirli USS Iowa savaş gemisi ile devam eden sponsorluğu da bulunmaktadır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun