Oyun 25 ARALIK 2013 / 10:47

PS4 üniversiteleri kuruluyor

Sony Computer Entertainment Europe, ilk PlayStation4 akademik iş birliklerini duyurdu.Sony Computer Entertainment Europe (SCEE), PlayStation4 geliştirme kitleri için PlayStationFirst lisans programının, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde bulunan başarılı üniversitelerden oluşan ilk katılımcılarını açıkladı.

Üniversitelerde öğrencilerin PlayStation platformları üzerinde oyun geliştirmesi geleneği, İngiltere’den Birmingham City Üniversitesi-Oyuncu Kampı, Sheffield Hallam Üniversitesi, Abertay Dundee Üniversitesi, Hollanda’dan NHTV Breda Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İsveç’ten PlaygroundSquad’ın oyun derslerinde temel öğretim aracı olarak PS4 gelişim araçlarını kullanılması aracılığıyla sürdürülüyor.

Hedef yeni nesil oyun geliştiricilerin desteklenmesi
Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) Akademik Gelişim Müdürü Luke Savage, iş birliği hakkındaki görüşlerini “Yeni nesil geliştiricilerin sektörümüzün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip olmasını istiyoruz. Yeni nesil PlayStation geliştiricilerimiz olacak kişiler şu anda eğitimini görüyor. Öğrencilerin şimdiden PS4 ve PS Vita ile çalışmasını sağlamak, stüdyolara girer girmez hemen işinin başına geçebilen mezunlarımız olacağı anlamına geliyor.” diyerek ifade ediyor.

Derslerde PS4 gelişim araçları kullanılıyor
Açıklanan PlayStation4 Akademik iş birlikleri, Sony Computer Entertainment Europe’un PS4 donanımlarını 2014 yılında daha fazla üniversite ile iş birliği yapma planlarının ilk aşamasını oluşturuyor. PS4 geliştirme kitleri, PlayStationVita geliştirme kiti programına kayıtlı üniversite üyelerine yönelik lisans programının devamı olarak sunulacak.

PlayStation’ın geleceğini şu an öğrenci olan geliştiriciler belirleyecek
SCEE Kıdemli İş Geliştirme Müdürü Shahid Ahmad “Eskiye kıyasla geliştirici sayısının ne kadar arttığını göz önünde bulundurarak, bu topluluğa olan erişim ve desteğimizi daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. PlayStationFirst, yeni geliştiricilerin PlayStation’a getirilmesinde başı çekiyor. Platformlarımızdaki video oyunlarının geleceğini şu an öğrenci olan geliştiriciler belirleyecek ve biz de artmakta olan heveslerini desteklemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.” diyerek amaçlarını ortaya koyuyor.

Katılmak isteyen üniversitelerden “Niyet Beyanı” bekleniyor
PlayStationFirst halen PS Vita oyun geliştirme ile ilgilenen üniversitelerden “Niyet Beyanları”nı bekliyor. PS4’e en yakından entegre sistem olan PS Vita, aynı zamanda PlayStation platformları üzerinde yaratmak ve yenilik getirmeye yönelik ağa bağlı deneyimin temel bir parçası. Katılımda bulunmak isteyenlerin applications@ps-edu.scedev.net adresine e-posta göndermesi gerekiyor. PS4 geliştirme kitleri, PlayStation konusunda uzman yeni nesil geliştiricileri desteklemek üzere üniversite programları ile ortaklıklar geliştiren PlayStationFirst’ün en son girişimini oluşturuyor. Sony Computer Entertainment’in geliştiricileri ve köklü stüdyoları destekleme amacına hizmet ediyor.

Ar-Ge’den Sorumlu SCEE Başkan Yardımcısı Paul Holman ise şöyle konuşuyor: “PlayStation4 geliştirme araçlarına ücretsiz erişim sunmamız bizim için doğal bir adım. SCEE olarak, PlayStation’ın ilk günlerinden bu yana, üniversitelerin profesyonel stüdyolar tarafından kullanılanlar ile aynı geliştirme araçlarına erişmesini sağlıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin gerçekten heyecan verici fikirler ortaya koyduğunu biliyoruz. PlayStation da yaratıcılığı içinde barındırmak gibi bir mirasa sahip. PS4’ün PlayStation konusunda bilgili yeni nesil geliştiricilere ilham vereceğinden hiçbir şüphem yok.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun