Oyun 24 ŞUBAT 2016 / 10:51

Portal bugünlere nasıl geldi?

Valve'ın efsane oyunu Portal'ın ilk yapım aşamalarından itibaren geçtiği süreci konu alan minik bir belgesel yayınlandı.

2007'de Valve Orange Box adında bir paket hazırlamıştı. Bu efsane oyun paketi, Half-Life 2, Half-Life 2: Episode 1, Half-Life 2: Episode 2 ve Team Fortress 2 oyunlarının yanı sıra daha önce adını hiç duymadığımız Portal adında bir oyun da içeriyordu. Half-Life ve Team Fortress serilerini biliyoruz. Portal nereden çıkmıştı ki?

Portal'ı kurup oynamaya başladığımızda bambaşka bir kafada hazırlanmış efsane bir konsept olduğunu farkettik. Duvara açabildiğimiz portal deliklerinden geçerek ve nesneleri / enerji toplarını geçirerek bulmacaları çözmeye çalışıyorduk. Baş düşmanımız GLaDOS idi. Bizimle deney faresi gibi oynayan GLaDOS...

Portal aslında pek kısa bir oyundu. Oyunu "kavradıktan" sonra 5 saat içerisinde bitirebiliyorduk. Sevimli bir oyun sonu vardı...

4 sene sonra da Portal 2 piyasaya çıktı. Bu sefer "demo" gibi değil, oyun gibi oyundu. Wheatley'in gelmesiyle Aperture Science laboratuvarındaki aşırı yalnızlık hissinden biraz olsun kurtulmayı başarmıştık. GLaDOS yine düşmanımız, Wheatley ise dostumuzdu. Portal, Wheatley'in gelmesiyle beraber düzgün bir hikayeye sahip oldu. "Plot twist"lerle süslenmiş hikayesi muhteşem atmosferle ve inanılmaz diyaloglarla bezenince ortaya gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri çıkmıştı.

Peki bu Portal fikri Valve'ın aklına nereden geldi? Böyle bir konsepti yaratmayı nasıl başardılar? Valve News Network adındaki bir YouTube kanalı, Portal'ın yapım aşamalarındaki hallerinin bulunduğu bir video hazırlayarak Portal'ın geçmişini anlatıyor. Bu mini Portal belgeselini o kadar beğendim ki sizlerle paylaşmadan edemedim.

İyi seyirler!