Oyun 22 OCAK 2016 / 17:33

Nintendo'nun yeni konsolu NX'in özellikleri sızdı

Nintendo NX isimli konsolun özellikleri, GfK'nın araştırma dökümanında ortaya çıktı.

Ortaya çıkan Nintendo NX özellikleri isimli sayfada, cihaza -beklendiği gibi- Mario, Zelda ve Donkey Kong oyunlarının geleceği belirtiliyor. Nintendo Network ile diğer oyunculara bağlanılabileceği söylenen ürünün, aynı zamanda NX taşınabilir konsoluyla beraber çalıştırılabileceği yazıyor. Video arama ve internette sörf imkanı sunduğu belirtilen cihazın 4K / 60 fps video akışı yapabileceği belirtiliyor.

Cihazın oynatacağı oyunları ise 900p çözünürlüğünde (1600 x 900) fakat 60 fps hızında çalıştırabileceği belirtiliyor. Bu nokta çok önemli. Zira günümüzde konsol oyunculuğu ile bilgisayar oyunculuğu arasındaki farklardan en büyüğü, konsolların hala 30 fps hızında çalışabiliyor olması. Bilgisayarlarda ise 144 Hz, hatta 160 Hz sınırınına dayanmış durumdayız.

4K / 60 fps görüntü aktarımı için HDMI 2.0 veya DisplayPort bağlantısı şart. Cihazın kutusundan HDMI kablosunun çıkacağı da söyleniyor. Fakat AMD tarafına baktığımızda HDMI 2.0 bağlantısını destekleyen herhangi bir GPU'su bulunmadığını görüyoruz. Bu durum, AMD'nin özel bir GPU üzerinde çalışıyor olabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Nintendo NX'in çıkış tarihi veya fiyatıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun