Oyun 27 TEMMUZ 2014 / 10:47

Google Twitch için 1 milyar dolar ödeyecek

Oyunların canlı olarak yüklenerek başkaları tarafından izlenmesine olanak tanıyan Twitch, artan e-spor ilgisi nedeniyle Google’ın ilgisini çekiyor.Henüz Google’dan resmi bir onay gelmese de şirketin Youtube’tan bu yana en büyük satın alması için harekete geçtiği haberlerde dillendirilmeye başlandı. Hızla büyüyen oyunculara yönelik video sitesi Twitch’in şu anda aylık 45 milyon kullanıcısı ve bu kullanıcıların günde ortalama 106 dakikalık video izleme rakamı bulunuyor.

Web sitesini Youtube’tan ayıran en büyük özellik ise kullanıcıların canlı olarak oyunlarını mecraya aktarabilmesi ve aynı anda canlı sohbet edilebilmesi. Ayrıca bu özellikler canlı olmayan videolar için de geçerli. Oyunlarının bir bölümünü ya da tamamını siteye yükleyen kullanıcılar diğer oyuncularla anlık olarak yazışabiliyor.

Twitch, kişisel bilgisayarlar, Microsoft Xbox One ve Sony PlayStation 4 konsollarının canlı olarak yayınlanmasına fırsat tanıyor. Google’ın 1 milyar doları gözden çıkarmasına da bu özellikler sebep oluyor. Zira kullanıcılar Youtube’a göre daha fazla sitede video izliyor hem de daha fazla bağlılık yaşıyorlar.

Özellikle e-sporun Batı’da yaygınlaşması da Google’ı etkileyen faktörlerden biri olarak gösteriliyor. Justin.tv’nin kurucuları tarafından kurulan Twitch, bugüne kadar yatırımcılardan 35 milyon dolar toplamayı başarmıştı.

Twitch için http://www.twitch.tv/