Oyun 26 NİSAN 2013 / 08:52

God of War: Ascension incelemesi: Ne bitmez öfkedir bu arkadaş?

God of War serisinin son oyunu olan God of War: Ascension, Türkçe seslendirme seçeneğiyle raflardaki yerini çoktan aldı. Peki Yunan mitolojisindeki efsaneleri bir bir doğrayan adamımız Kratos bu kez neyin peşinde? PlayStation konsoluna özel bir oyun olan God of War serisi, birçok hayranı kendi başına konsol almaya itecek kadar güzel oyunlarla dolu. Açıkçası ben de PS2'den başlayıp PS3'e doğru giden konsol macerasına sadece God of War oynamak için başlamıştım.

God of War: Ascension adlı son oyuna kadar bundan önce PS2 ve PS3 platformları için 5 ayrı God of War oyunu yapıldı. Hikayenin özeti şu: Spartalı bir general olan Kratos, barbarlar tarafından yenilmek üzere olduğu bir savaşta zafer karşılığı savaş tanrısı Ares'e ruhunu satma sözü verir. Ares de bunu kabul eder, zafere karşılık da Kratos'u kendi işleri için suikastçi olarak kullanmaya başlar.

Fakat Ares, Kratos'un kendine olan bağlılığını garantiye almak için Kratos'un geçmişle olan tüm bağlarını koparmaya kararlıdır. Bu planın bir uzantısı olarak da Kratos'un kızını ve eşini kendi elleriyle öldürmesine sebep olur. Kratos önce kendini buna zorlayan Ares'e dalar, ardından yeni savaş tanrısı olarak asi davranışları nedeniyle kendisini cezalandıran Zeus'a ve Olympos tanrılarına bilenir ve son olarak da Olympos ile mücadelesinde kendisine ihanet ettiğini düşündüğü Titan'lara bulaşır.

Mitolojiye yeni bir yorum

Tüm bu hikayeler ve ana hikayeleri birbirine bağlayan yan hikayeler, bizi 5 oyun boyunca Yunan mitolojisinin en bilindik kahramanlarıyla bir araya getirdi. Yazılmış bir kaderi geri çevirmekten ölüler diyarından kurtulmaya, Herkül'e hayatının dayağını atmaktan İkarus'un kanatlarını çalmaya, Phoenix'i ehlilleştirmekten Midas'ın lanetini ölümsüzleştirmeye kadar alternatif mitolojinin en epik anlarını bu oyun serisinde yaşadık.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=liIK7V0VoLg[/youtube]

God of War: Ascension, seride hikayenin anlatılmamış yerlerinden biri olan Kratos'un Ares'e verdiği yemini bozması ve bu nedenle çarptırıldığı sonsuz cezadan kurtulma çabasını anlatıyor. Yine aksiyon, yine mitolojik canavarlar, yine acımasız bir şiddet ve sonsuz bir öfke... Üstelik bu kez hem hikaye, hem diyaloglar Türkçe. Bu konuda çok da iyi bir iş ortaya koyduklarını söylemem lazım.

Yeni oyunda ortaya koyulan düşman silahını çalma gibi seçenekler ve yeni saldırı stilleri oyuna farklı bir dinamizm katıyor. Yeni düşmanlar, özellikle de oyunun henüz başlarında çıkan fil kafalı dev oldukça etkileyici. Chimera gibi efsaneler ve tepegözler de yine ara ara sizi yoklayan etkileyici yaratıklar arasında. Daha oyunun en başından itibaren devlerle giriştiğiniz epik karşılaşmaları saymıyorum bile.Fakat son oyunda, özellikle ilk 4-5 saatlik bölümde hikaye konusunda biraz hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Çünkü daha önceki oyunlar, belki Chains of Olympus hariç inanılmaz sürükleyici hikayeler ve sürekli bir belirsizlik barındırıyordu. Oyunu oynarken hep bir sonraki adımda neler olacağını, olayların birbirine nasıl bağlanacağını düşünerek oynuyordunuz.

God of War: Ascension ise ilk yarısının sonuna kadar biraz havada gidiyor. Mekanizmaları aktif hale getiriyorsunuz, yaratıklarla dövüşüyorsunuz, yolunuzu buluyorsunuz ve devam.

Ta ki Arşimet'in inşa ettiği Apollo tapınağının olduğu adaya varana kadar.

Bu andan sonra oyunun o beklediğiniz gizemi geri geliyor. Neredeyse tamamen yıkılan ve mimarı Arşimet'i deliliğe sürükleyen bu yapıyı adım adım eski haline getirirken, klasik God of War hikayelerinde yer alan o gizem duygusunun yeniden geri geldiğini hissediyorsunuz.

Çok iyi, ama en iyisi değil

Eğer daha önce God of War serisinin diğer tüm oyunlarını oynamamış olsaydım bu oyunun son derece etkileyici olduğunu söylerdim. God of War: Ascension'un en büyük dezavantajı ise kendinden önce ortaya koyulmuş inanılmaz çalışmalarla boy ölçüşmek zorunda kalmış olması.

God of War: Ascension, kendi başına muhteşem bir oyun. Ama bu onu serinin en iyisi yapmıyor. Hikaye ve kurgu olarak ilk iki oyunun, özellikle de God of War 2'nin bendeki yeri apayrı. Hazır PS3 için HD remake sürümleri de çıkmışken ve eski sürümler artık indirimli fiyatlara bulunabiliyorken, Ascension'u bir başlangıç yapıp God of War serinin diğer oyunlarını da oynamanızı hararetle öneririm.

Son olarak sizi oyunun tanıtım videosuyla baş başa bırakalım.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VJMK8oFY1rA[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun