Oyun 03 MART 2016 / 11:18

DirectX 12'nin gücünü görün

Microsoft, DirectX 12 ve dolayısıyla Windows 10'un oyun konusundaki yeteneklerini sergileyen ve DirectX 11 ile karşılaştıran bir video yayınladı.

Oyunların sunabileceği grafik efektlerini ve detayları çok büyük oranda etkileyen API'lar günden güne yenileniyor. Uzun bir süredir çok büyük oranda oyunlarda Microsoft'un DirectX API'ının kullanıldığını görüyoruz. DirectX'in oyunlarda büyük performans kaybına sebep olduğu yapımcılar tarafından zaman zaman dile getirilirken Microsoft, DirectX 12 ile performans tarafında büyük değişiklikler yapma kararı aldı. DirectX 12'de GPU optimizasyonu yüzde 20'ye kadar iyileştirilirken işlemciye binen yük kısmında da büyük avantajlar sağlıyor. DX12'nin en dikkat çekici yönlerinden biri ise Crossfire ve SLI konseptlerinin ortadan kalkarak herhangi iki veya daha fazla ekran kartıyla, direkt API üzerinden çoklu kullanım sağlanabiliyor olması. Yani GTX 980Ti'ın yanına bir R9 390X ekleyerek "Cross-SLI" yapabileceğiz.

Henüz piyasada DirectX 12'yi kullanan herhangi bir oyun mevcut değil fakat yakın gelecekte bomba gibi oyunlarda DX12 kullanılıyor olacak. Microsoft da DX12'nin ve dolayısıyla Windows 10'un oyunlardaki başarısını gösteren bir video hazırladı. DirectX 11 ile DirectX 12'yi kıyaslayan videoda bazı efektler sadece DirectX 12'ye özel gibi gösteriliyor olsa da sağlanan performans artışıyla beraber grafik kalitesini daha fazla artırabileceğimiz için videodaki gibi bir fark elde etmemiz mümkün.

DirectX 12'yi heyecanla bekliyoruz...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun