Oyun 26 AĞUSTOS 2015 / 16:39

Blizzard, WarCraft 3 Remake yapıyor olabilir mi?

Bizler WarCraft 4'ü bekleyeduralım, Blizzard WarCraft 3'ü yeniden hazırlıyor olabilir.

Her ne kadar günümüzde RTS çok "tutulan" bir oyun türü olmasa da aslında bunun sorumlusunun Blizzard olduğunu söylememizde çok da sakınca olmadığını düşünüyorum. Çünkü RTS türünü domine eden firma Blizzard. Uzun yıllarca oynanmış / oynanmakta olan RTS oyunlarını şöyle bir düşününce aklınıza Red Alert 2, Age of Empires 2, WarCraft 3 ve StarCraft'tan başka bir oyun geliyor mu? Yıllardır elimden geldiğince tüm RTS oyunlarını oynamaya çalışan benim aklıma gelmiyor doğrusu. Red Alert serisi EA'nin elinde; dolayısıyla yeni oyunlarından medet ummak pek de mantıklı değil. Age of Empires serisi 3. oyunu ve ek paketleriyle beklenen ilgiyi görmedi. Elbette ki bu noktada oyunun zaman diliminin değişmiş olmasının ve oynanıştaki ilginç farklılıkların büyük payı var.

StarCraft 2 niye "olamadı"?Bu noktada herkesin farklı düşüncesi olabilir. Ben, işin reklam tarafına ayrılan bütçenin düşük olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Reklam derken yanlış anlamayın; turnuvaların da aslında insanların o oyuna yönelmesini sağlamak için hazırlandığını göz önünde bulundurun. Reklam bütçesinin düşük olmasının da sebebi, büyük ihtimalle StarCraft 2'de satılabilecek herhangi bir öğenin bulunmuyor olması. Oyun satılıyor, büyük ek paketler satılıyor fakat Heroes of the Storm ve Hearthstone'daki gibi sürekli küçük para akışları gerçekleşmiyor. Haliyle HS ve HotS'a sürekli devasa turnuvalar düzenlenirken, StarCraft 2 oyuncuları daha seyrek ve küçük turnuvalarla idare ediyorlar maalesef. Piyasada adam akıllı ilgilenilen düzgün bir RTS olmadığı için oyuncular da bu türe uzak duruyorlarmış gibi bir algı oluşuyor. Hayır; HS'ye gösterdiğiniz ilgiyi göstereceğiniz bir StarCraft 2 ek paketi hazırlayın, mis gibi oynayalım ve yayın yapalım. RTS'nin günümüzdeki durumu hakkında konuştuğumuza göre asıl mevzu olan WarCraft 4 - WarCraft 3 ikilisine geçebiliriz.

Yeni bir WarCraft hazırlığıyla ilgili yığınla ipucu"Blizzard'ın Steam'i" olarak adlandırabileceğimiz Battle.net yazılımı, bundan yaklaşık 10 ay önce aldığı bir güncellemeyle beraber kaynak dosyalarının arasına WarCraft 3 elementleri eklemişti. MMO-Champion'ın data mining yaparak ulaştığı bu dosyalar, önce WarCraft 3'ün Battle.net uygulamasına ekleneceği dedikodusunu akıllara getirmişti. Bundan bir süre sonra StarCraft 2 için hazırlanan Armies of Azeroth modu, WarCraft 3'ün StarCraft 2'nin grafik motoru üzerinde oynanmasını sağlamaya başladı. WarCraft 3'ün dosyaları arasından çekilen model dosyaları, StarCraft 2'nin içerisine olduğu gibi yerleştirilerek oyuncuların aslında aynı grafiklerle, farklı grafik motoru üzerinde WarCraft 3 oynamasına imkan sağlıyordu.Büyük ses getiren bu modun duyurulmasıyla beraber Blizzard, WarCraft 3'te yer alan bazı ünitelerin modellerini yenileyerek StarCraft 2'nin harita editörüne ekleme kararı aldı. İlk etapta eklenen az sayıdaki yenilenmiş WarCraft ünitesi şimdi ne durumda bilemiyorum doğrusu. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Blizzard, StarCraft 2: Legacy of Void'in ardından yeni bir WarCraft RTS'sinin yapılabilme ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

En iyi WoW ek paketleri WarCraft 3'tenDiğer taraftan 5.6 milyon aktif kullanıcıyla 2006'daki seviyesine düşen World of WarCraft, yeniden "WarCraft 3" içeriğiyle diriltilmeye çalışılıyor. WarCraft 3: Reign of Chaos'un en önemli karakterlerinden biri olan Illidan Stormrage üzerine hazırlanan Legion ek paketinin başarılı olması halinde World of WarCraft'ın başarısının ardında çok büyük oranda WarCraft 3'ün yattığından emin olabileceğiz. Zira WoW'un en başarılı ek paketleri Burning Crusade ile Wrath of the Lich King, WarCraft 3'ten Kael'thas Sunstrider, Lady Vashj, Illidan Stormrage, Anub'arak ve Arthas Menethil gibi karakterleri temel alıyor.

WarCraft 4 mü yoksa WarCraft 3: Remake mi?

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda Blizzard'ın yakın zamanda bir WarCraft RTS'sine adım atma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünebiliriz. Peki bu WarCraft 3: Remake mi olur yoksa WarCraft 4 mü?

Aslına bakarsanız her ikisi de mümkün. Fakat şu aşamada WarCraft 3: Remake'in yapılması için gereken uğraş, WarCraft 3'e gereken uğraşın muhtemelen 10'da biri olacaktır. Grafik motoru StarCraft 2'den hazır, pek çok kahraman Heroes of the Storm'dan hazır, birimler ve binalar yavaş yavaş hazırlanarak StarCraft 2'nin editörüne ekleniyor. Blizzard'ın RTS oyunlarında en çok vakit harcadığı iki şey olan tek kişilik oyun için hikaye ve multiplayer için dengelemeye vakit harcamasına da gerek kalmayacak. Tek yapılması gereken şey, hali hazırda RTS için hazırlanmış olan StarCraft 2 motorunda ufak değişiklikler yapılarak WarCraft 3'e uygun bir şekilde görünmesini sağlamak ve sonrasında WarCraft 3'ün içeriğini hızlı bir şekilde bu motora aktarmak.Bu noktada WarCraft 3'ün şu  anki yapısının Battle.net uygulamasıyla uyumsuz olduğunu, Battle.net'te çalışacak bir WarCraft 3'ün kesinlikle elden geçmesi gerektiğini de göz önünde bulundurmak gerek. WC3, Battle.net arkadaşlarımızı göremiyor, oyun içinde arkadaşlarımızla yazışabileceğimiz bir arayüz içermiyor, 16:9 görüntü formatını tanımıyor. Blizzard, bu haliyle WarCraft 3'ü Battle.net'e ekleyemez. Elden geçirecekse hali hazırda elden geçmiş olan StarCraft 2 motoruna neden geçiş yapmasın? Ayrıca Blizzcon 2013'te WarCraft 3'ün yeni bilgisayarlar için modernize edileceğinden de bahsedilmişti...

Onu dengele, buna hikaye yaz...

WarCraft 4 ihtimali ise kısa vadede biraz daha sönük kalıyor. Biraz önce bahsettiğimiz yeni hikaye, yeni fikirler ve multiplayer modu için dengeleme işlemleri, işin ucunda Blizzard varsa yıllar sürebiliyor. Hali hazırda WoW ile kör topal da olsa yürümekte olan hikayeyi, bir RTS'de toparlamaya çalışmaları tahmin ettiğimizden çok daha zor olabilir.Aslında BlizzCon da yaklaşıyor. WarCraft 3'ü StarCraft 2 motoruna aktarmak için 2 yıl yeterli bir süre olsa gerek. Blizzcon 2013'te bahsedilen "yenileme" işlemi karşımıza yepyeni bir WarCraft 3 olarak Blizzcon 2015'te çıkar mı?

Blizzcon'dan başka hangi haberler çıkabilir?Blizzard'ın Blizzcon 2015'te duyurabileceği herhangi büyük bir haber şu anda bulunmuyor. Hearthstone'a yeni ek paket geleli bir kaç gün oldu; belki Curse of Naxxramas gibi bir Adventure duyurulabilir. World of WarCraft: Legion'un tanıtımı yapıldı, büyük ihtimalle giriş videosu yayınlanacaktır. StarCraft 2: Legacy of Void ile ilgili belki net bir çıkış tarihi verilir. Heroes of the Storm'a zaten sürekli yenilik geliyor, sürekli güncelleniyor. Geriye kalıyor Diablo. Ortada henüz hiçbir bilgi bulunmuyor olsa da Diablo 3'e 2. ek paketin duyurusu yapılabilir ki Blizzcon'a yakışacak tek büyük duyuru bu olur. Bu noktada 2. büyük duyurunun WarCraft 3: Remake olacağını ümit ediyorum.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun