Oyun 11 OCAK 2016 / 10:17

20 yıl boyunca aralıksız çalışan konsol

Japonya'da bir adam oyun kaydı gitmesin diye konsolunu 20 yıl boyunca açık tuttu.

Oyun konsollarının Nokia'sı olarak adlandırabileceğimiz Nintendo'nun çok değişik dayanıklılık hikayeleriyle karşılaşmıştık. Aşağıda fotoğrafını görebileceğiniz, Körfez Savaşı'nda bombalara maruz kalan Game Boy'un hala çalışıyor olması bu efsanelerden biri.Nintendo'nun Körfez Savaşı'nda zarar gören Game Boy'u çalışır vaziyette, hala sergileniyor. Firmanın yeni "dayanıklılık" hikayesi ise Super Nintendo Entertainment System (SNES) konsoluyla ilgili.

Çok sevdiğimiz RPG oyunlarının kayıtlarını tutmayı hepimiz severiz. Mesela ben de hala Diablo 2: Lord of Destruction kayıtlarını tutarım. Hatırlarsanız eski konsollarda kayıt almak pek de mümkün değildi. Super Nintendo'da bazı oyun kartuşları, içerisinde barındırdığı batarya ve hafızayla beraber basit kayıt işlemleri yapabiliyordu. Fakat bu bataryalar da zamanla biter ve kayıtlar da silinir. Böyle bir şeyin başına gelmesinden korkan Japon bir oyuncu, konsolunu tam 20 sene açık bırakmayı tercih etmiş. Sadece taşınırken, 1 kere kapatılan konsolda hala oyun kayıtlarının durduğu söyleniyor.

Böylesi bir dayanıklılığı günümüz elektronik cihazlarında bulmak pek de mümkün değil maalesef.

Super Nintendo, tarihin en oyunlarından biri olarak gösterilen Super Mario World oyununu bünyesinde barındıran bir konsol. 1990 yılında piyasaya sürülen bu oyun konsolu, toplam 50 milyon civarında bir satış yakalamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun