Oyun 14 MART 2016 / 10:22

14 yıllık WarCraft 3'e yeni yama geliyor

Gelmiş geçmiş en iyi RTS oyunlarından biri olan WarCraft 3'e yarın yeni güncelleme geliyor.

Bir zamanlar e-spor oyunları dendiği zaman aklımıza FPS ve RTS oyunları gelirdi; Counter Strike, Quake 3, StarCraft ve WarCraft 3 oyunları sayesinde. RTS tarafında gerek verdiği destekle gerekse oyunlarına gösterdiği özenle bir numara olan Blizzard, uzun süre RTS çıkarmayınca oyuncular WarCraft 3'ün kendi harita editöründen ortaya çıkan DotA'ya ve dolayısıyla MOBA oyunlarına geçiş yaptılar. Günümüzde e-spor dendiğinde akla gelen türler arasında RTS bulunmuyor. StarCraft 2 Kore'de iyi iş yapmış olsa da dünya çapında tutan oyunlar arasında değil. Baktığımız zaman Twitch'te 14 yıllık WarCraft 3'ün neredeyse StarCraft 2 kadar izlendiğini görüyoruz. Neden? Çünkü WarCraft 3'ün hem kitlesi, hem profesyonel oyuncuları, hem de oyunun kendisi efsaneydi...

Blizzard'ın eski oyunlarını yeni sistemlerine uyarlamakta olduğunu birkaç ay önce sizlerle paylaşmıştık. Bu çalışmalar ilk meyvesini, geçtiğimiz günlerde Diablo 2'ye gelen 1.14 güncellemesiyle verdi. Yarın da (15 Mart) WarCraft 3 güncellemesi geliyor. Güncelleme içeriğinde neler olacağı henüz kesinleşmiş değil fakat çeşitli beklentiler mevcut. Oyuncular bir takım denge değişiklikleri beklerken, modern OS X işletim sistemlerindeki problemlerin giderilmesi de istenenler arasında.

WarCraft 3'e gelecek yeni 1.27 güncellemesiyle beraber ilk olarak teknik problemlerin çözüleceğini düşünüyorum. Çok küçük çaplı denge değişiklikleri de pakete eklenebilir, ama daha fazlası olmayacaktır. Eski oyunları modern sistemlere uyarlama projesinin uzun soluklu bir macera olacağını varsayıyorum ve asıl gelişmelerin bundan sonraki güncellemelerde geleceğini düşünüyorum. Bir sonraki 1.27b güncellemesinde muhtemelen 1.27 yamasındaki eksiklikleri kapatırlar. 1.28 ile beraber uzun zamandır konuşulan Battle.net entegrasyonu gerçekleşebilir ve 4:3 formundaki oyunun 16:9 formuna kavuşması sağlanabilir (şu anda 16:9 çözünürlük desteği verse de tüm görüntüyü olduğu gibi yanlara doğru gerdiriyor).

Battle.net entegrasyonunun gerçekleşmesiyle beraber oyunun RTS dünyasının en popüler oyunu haline gelmesini bekliyoruz. Bakalım bu gelişmeler ne kadar süre alacak...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun