otomotiv 17 ARALIK 2015 / 10:36

Yeni Ford GT'de Gorilla Glass kullanılacak

Gorilla Glass teknolojisi otomotiv sektöründe de kendine yer buluyor.

Bilgisayarlar için üretilen teknolojiler küçülüp verimlileşerek dizüstü bilgisayarların oluşmasına sebep olurken, dizüstü bilgisayar teknolojilerinin geliştirilmesiyle de dolaylı yoldan akıllı telefonlar ortaya çıktı diyebiliriz. Fakat akıllı telefonlar öyle bir furyaya sebep oldu ki bu cihazların meyvelerini daha uzun yıllar yiyeceğiz gibi görünüyor. Birkaç sene içerisinde yüzlerce kat güçlenen mobil işlemciler, 10 sene önce hayalini bile kuramayacağımz piksel yoğunluğuna sahip garip ekran teknolojileri, minicik sensörler derken teknoloji alanında ciddi ilerlemelere sebep oldu.

Akıllı telefonların sağlam olması amacıyla hazırlanan teknolojiler de farklı ürünlerde, hatta farklı sektörlerde kullanılabiliyor. Dayanıklı Gorilla Glass ekran ve kasa camları da bunlardan biri. Ford'un efsanevi GT modelini bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. GT'nin yeni modelinin hazırlıkları sürerken Ford, bu aracında Gorilla Glass'a yer vermeyi planladığını belirtti. Ön camda ve arkadaki motor kapağında kullanılacak olan Gorilla Glass'a, gürültü engelleyiciyle beraber toplam 2 katman daha eşlik ediyor olacak. Ford, bu şekilde camlarda %32'lik bir hafiflik sağlayacak. Sadece camlar için %32 kulağa az geliyor olabilir fakat bildiğiniz gibi en üst seviye spor arabalarda birkaç gramın bile hesabı yapılıyor. Çünkü hafiflik, hızlanmayı, durmayı, yakıt tasarrufunu ve yola tutunmayı etkiliyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun