otomotiv 05 OCAK 2016 / 09:00

Volvo NVIDIA derin öğrenme araç bilgisayarını kullanacak

Volvo Cars, 100 adet Volvo XC90 SUV filosuna güç sağlamak için NVIDIA DRIVE PX derin öğrenme bazlı hesaplama motorunu kullanacak.

Volvo XC90 SUV’lar, NVIDIA tarafından bugün duyurulan,  İsveçli araba üreticisi Drive Me’nin gelecek yılki otonom araç pilot programında yola çıkmaya başlayacaklar. Otonom teknoloji, daha güvenlikli otomobiller yaratmak için yol gösterici ilkeleriyle, “Volvo’nun 2020 Vizyonu”na büyük bir katkı sağladı. Bu çalışma, otonom ve yarı otonom sürüşte yarattığı ilerleme ile dünyaya liderlik ettiği gibi, otomotiv sektörü için de yeni bir güvenlik ölçütü getirdi.

Volvo’nun otonom pilot programı Drive Me, lüks araçları, sürüş zorluklarıyla başa çıkmak için derin öğrenmeyi kullanan NVIDIA DRIVE PX 2 motoruyla donatacak.  Araçlar, araba üreticisinin bulunduğu şehir olan Göteborg civarında otonom olarak, diğer yerlerde ise yarı otonom olarak sürüşe çıkacaklar.

Nesnelerde tanınıyor

NVIDIA DRIVE PX 2 motoru, otomobillerin; çevredeki nesneleri tanıması, potansiyel tehditleri öngörmesi ve güvenli bir biçimde navigasyon yapması için, bir tür yapay zeka olan derin öğrenmeyi kullanmasını sağlıyor. 8 TeraFLOPS işlem gücüyle - 150 MacBook Pros’a denktir -  gerçek zamanda çoklu sensörlerden veri işleyerek;  şeritleri, araçları, yayaları, levhaları ve daha pek çok şeyi 360 derece algılıyor ve yerlerini belirliyor; çoklu oto pilot işlevlerini yerine getiriyor.

Yakın zamanda derin öğrenme alanında yaşanan yeni gelişmeler, bilgisayarların dış dünyayı algılama gücünü büyük ölçüde genişletti. Bilgisayarlar, geniş miktarda veri ve işlem gücü kullanarak, insan ürünü algoritmaların erişiminin ötesine geçen bir seviyede kompleks nesneleri tanıyan bir programlama yapmaya başladılar.

Daha fazla derin öğrenme, NVIDIA’nın süper hesaplama GPU’larıyla etkin güç kazanıyor. Örneğin, Microsoft ve Google; GPU’ları, “ImageNet Geniş Ölçekli Görsel Tanıma Yarışması”nda iyi eğitimli bir insanı yenen görsel tanıma sistemleri yaratmak için kullandılar. Ayrıca, Microsoft araştırmacıları, yakın zamanda IQ testlerinde bir insanı yenen derin nöral ağlar geliştirdiler.
ETİKETLER : Volvo Suv XC90 NVIDIA
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun