otomotiv 10 ŞUBAT 2016 / 10:12

Rus yapımı araç suda bile gidiyor

Rusların hazırladığı özel arazi aracı, dağ - taş demeden yoluna devam edebiliyor, suda da yüzebiliyor.

Günümüzde "jip" olarak sağda solda gördüğümüz araçların pek çoğu, her ne kadar "jip" kavramı arazide kolay hareket etme amacını taşıyor olsa da şehir içi kullanımlar için tasarlanmış. Gerçek anlamda dere tepe dümdüz gidebileceğimiz jip sayısı pek az. Bir grup Rus'un hazırladığı Sherp isimli arazi aracı, herhangi bir jipten de öte, her türlü koşula uyum sağlayabiliyor.

Sherp'in devasa 4 tekerleği, dönüş manevraları için yavaşlama veya frenleme sistemlerini kullanıyor. Yani Sherp'in ön veya arka tekerlekleri sağa veya sola dönmüyor. 1360 kilogram ağırlığındaki araç, 44 beygir gücünde dizel motor kullanıyor. Saatte 45 km hıza ulaşabilen araç, suya girdiğinde batmak yerine maksimum 6 km/s hız ile yoluna devam ediyor.

Bu muhteşem araç, yaklaşık 70.000 dolar fiyat etiketiyle satılıyor. Gerçek anlamda doğa macerası yaşamak isteyenler için harika bir araç olan Sherp'in buz maceralarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

ETİKETLER : sherp arazi aracı atv
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun