otomotiv 16 OCAK 2016 / 09:52

Obama'dan sürücüsüz otomobillere 4 milyar dolarlık destek

Son zamanlar firmalar, sürücüsüz otomobiller konusunda birbirleriyle kıyasıya rekabet içerisindeler. Özellikle büyük markaların attığı adımlar, tüm sektörü kökünden değiştirecek güçte.

Şirketlerin otonom araçlar konusunda epey yol kat ettikleri malum. Ancak üreticiler otonom araçların tam olarak görücüye çıkması için bir tarih vermekten kaçınıyor, Elon Musk dışında.  Kısa süre önce Tesla’nın kurucusu Elon Musk'ın yaptığı son açıklamada; Tesla’nın tam otonom araç üretmek için 2 yıl uzakta olduğunu belirtmişti.
 
Otomobil piyasası yoğun bir gelişme üzerindeyken ABD hükümeti, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından sürücüsüz araç teknolojisinin insan hayatına önemli katkılar sağlayacağını düşünerek, projeyi destekleme kararı aldı. Detroit Autushow'da Ulaştırma Bakanı Antony Foxx'un yaptığı açıklamaya göre, Obama yönetimi sürücüsüz araçların geliştirilip hayata geçirilmesi için 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırmak istiyor. Amerika'daki vatandaşların ulaşım kabiliyetini değiştirmek için bu projenin önemli olduğunu da sözlerine ekliyor.

Obama'nın desteği 2017 bütçesi dahlinde hayata geçebilecek ve ulusal kanunlarda değişiklik yapılarak iki yıl içerisinde 2500 sürücüsüz aracın yollarda test edilmesine imkan yaratılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun