otomotiv 29 OCAK 2016 / 10:48

Londra'nın ilk sürücüsüz araçları ortaya çıktı

Londra'da kullanılacak ilk sürücüsüz araçlar, Londra sokaklarında denendi.

Sürücüsüz araçların yapılabilmesi için günümüz donanımları yeterli olsa da yazılım tarafının tamamlanması büyük vakit alıyor. Zira işin ucunda insan hayatı var ve herhangi bir şirketin herhangi bir aracında yapay zeka kaynaklı bir ölüm gerçekleşirse, o şirketin büyük zarar görebileceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla pek çok şirket ince eleyip sık dokumayı tercih ediyor. Otonom araçların hala yapım aşamasında olmasının da sebebi bu.

Diğer taraftan otonom araçların da ilk örnekleri yavaş yavaş "denenme" aşamasına geçiyor. Londra'da denenecek olan Meridan, hali hazırda kullanılmakta olan, sürücüsüz Heathrow'dan farklı olarak özel bir yola ihtiyaç duymuyor. Araç, Greenwich, Bristol, Coventry ve Milton Keynes'te denenecek. Tasarımının, ilk tanıtımı esnasında gösterilen görselden farklı olduğu belirtilirken, bu projeye devletten 8 milyon pound destek geldi.

Bakalım Türkiye'de metrobüslerin yerine bu tip bir araç ne zaman gelecek...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun