otomotiv 14 MART 2016 / 11:53

Gelecekte araçlarda küre biçiminde maglev tekerlekler kullanılabilir

Goodyear, gelecekteki otomobillerde maglev tekerleklerin yaygınlaşacağını öngörüyor.

Günümüz otomobillerinde elektronik sistemlere geçişin yanı sıra motorlarında da değişiklikler yapılmaya başlandı. Artık elektrikli veya hibrit motorlar da seçenekler arasında. Bir süre sonra motorların tamamı muhtemelen elektrikliye dönecektir. Her ne kadar motor ve iç aksam tarafında değişiklikler yaşanıyor olsa da direksiyonların ve araçların dönüş sistemlerinde ciddi bir değişiklik bulunmuyor. Mekanik ve hidrolik direksiyonların yanına otonom araçlarla daha iyi çalışacak elektronik direksiyon sistemleri ekleniyor. Fakat bu sistemler de araçlarımıza daha fazla dönüş veya manevra kabiliyeti sağlayacak teknolojiler değiller. Goodyear, bunun önümüzdeki senelerde değişeceğini düşünüyor.

Dünyaca ünlü lastik markası Goodyear, gelecekte araçlarda maglev teknolojisini kullanan küre tekerleklerin kullanacağını öngörüyor. Maglev teknolojisi günümüzde süper hızlı (500 km/s civarında gidebilen) trenlerde kullanılıyor. Çok güçlü bir manyetik alan yaratılarak trenlerin havada gitmesini ve yer ile sürtünmesini sıfıra indirmesini sağlayan maglev teknolojisi, otomobillerin tekerleklerle olan temasını kesecek. Küre biçiminteki tekerlekler, yine maglev teknolojisini kullanarak her yöne doğru hareket edebilecek. Ayrıca tekerleği gözetleyen sensörler aracılığıyla tekerleğin dönüş açısı değiştirilerek tüm yüzeyinden faydalanılması sağlanabilecek.

Günümüzde bu teknolojinin önündeki en büyük engel, muhemelen maglev teknolojisi için gereken enerjinin yüksek olmasıdır. Belki batarya teknolojisi çok geliştiğinde, belki maglev teknolojisinin verimi arttığında Goodyear'ın öngörüsü gerçekleşir.

Goodyear'ın yeni tekerlek konsepti ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun