otomotiv 06 OCAK 2016 / 15:00

Geleceğin elektrikli otomobili FFZERO1 tanıtıldı

Çin tarafından fonlanan Tesla’nın en büyük rakiplerinden biri olacak girişim, CES’te tanıttığı fütüristik elektrikli araçla geleceğe ışık tutuyor.

Piyasaya yeni çıkan Çin tarafından fonlanan yeni elektrikli araç üreticisi Faraday Future, CES 2016’da konsept aracı FFZERO1’i tanıttı. Araç, 1.000 beygir gücüne sahip motoruyla 0’dan 100’e 3 saniyede çıkabiliyor. Tasarımı oldukça dikkat çekici olan FFZERO1, 320 kilometre hıza erişebiliyor.  Aracın tek kişilik olması, tek dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor.

Fütüristik araç, modüler şasi sistemiyle aracın hem batarya ihtiyacını hem de araç uzunluğunu farklı tasarımlara entegre edebiliyor. Aracın içten yanmalı motorların genelinden daha yüksek hıza sahip olmasıyla piyasayı alt üst edecek gibi gözüküyor. 1 milyar dolar üzerinde değere sahip şirketler arasında kısa süre içerisinde girmesi tahmin edilen Faraday Future, internet bağlantısı ve otopilot özellikleriyle Tesla’nın büyük bir rakibi olacağının sinyallerini veriyor.FFZERO1 şuan konsept aşamasında kalmış bir tasarım olsa da, yakın gelecekte otomotiv endüstrisinin petrol kaynaklı araçlardan uzaklaşarak, elektrikli araçlara doğru kayacağının sinyallerini veriyor.  Şirket daha önce Tesla, Lotus ve Jaguar için araç üreten bir ekibe sahip olduğu belirtilerek, birkaç yıl içerisinde seri üretime geçebilecekleri belirtiliyor.