Mobil 13 EYLÜL 2011 / 10:53

‘Öpüyorum şekerim’ gerçek oldu

Telefon görüşmelerinde özellikle kadınlar tarafından tercih edilen ‘öpücük gönderme’, yeni bir telefon prototipiyle gerçek oldu.



Sevgililer arasında saatler süren kavgaların finallerinin ve kadınlar arası görüşmelerin hemen hepsinin değişmez geleneği olan ‘yalandan öpücük gönderme’ler, ortaya konan yeni telefon prototipleriyle gerçek birer öpücüğe dönüşebilecek.

Berlin Sanat Üniversitesi’ndeki tasarımcı Fabian Hemmert tarafından geliştirilen telefonlar, karşı taraftakinin el hareketlerini, nefes alış-verişlerini ve hatta öpücüklerini bile doğrudan size aktarıyor. Böylece karşı taraf telefonu öpüyor, telefonunuz da sizi öpüyor.

Çapkınlara gün doğdu

Hemmert, İsveç’in başkenti Stokholm’de düzenlenen Mobile HCI Conference 2011’de demosunu sergilediği prototipin bu işleri nasıl başardığını da detaylı şekilde anlattı. İki tarafına yerleştirdiği hareket sensörleri sayesinde telefon, biri onu eline aldığında karşı tarafın telefonuna bu bilgiyi gönderiyor. Karşıdaki telefonsa kullanıcısının telefonu eline aldığında taktığı bandı gererek bu etkiyi hissettiriyor.

Telefonun bir diğer özelliğiyse nem sensörü. Bu sensör öpücük yollayanın dudaklarındaki nem oranını tespit ediyor ve karşıdaki telefona gönderiyor. Diğer telefon ise içerisinde ıslak sünger olan zardan yapılmış sahte dudaklarla bu nemi alıcıya hissettiriyor.

(Ed: Bu teknolojiler her ne kadar teorideki anlatımıyla heyecan verici olsa da pratikte bu kadar kullanışlı olmayabilir. Üzerinde devamlı ıslaklık olan bir telefonu kullanmak isteyecek insan sayısının, herhangi bir şirketi seri üretime geçmesi için ikna edici düzeyde olmayacağı yüksek ihtimal. Öte yandan bundan 15 yıl öncesinde (internetin olmadığı zamanlarda) mantar gibi biten 900’lü hatları işletenler bunları okudukça derin bir iç çekiyor olabilir.)