Mobil 25 KASIM 2009 / 08:25

Yüzden fazla buz dağı Yeni Zelanda'ya yaklaşıyor

Yaklaşan buzul kütlelerinin Antartika'dan ayrılan bölünmüş bir buz dağının kalıntıları olduğu belirtiliyor.

Yaklaşan buzul kütlelerinin Antartika'dan ayrılan bölünmüş bir buz dağının kalıntıları olduğu belirtiliyor.


Pazartesi günü yetkililerden gelen bilgilere göre yüzden fazla Antartik buz dağı, nadir görülen bir olay olarak tanımlansa da, Yeni Zelanda'ya yaklaşıyor.

Avustralya Antartik Bölümü sözcüleri, uydudan çekilmiş fotoğraflardan buz yığınlarının Auckland Adaları'nı geçerek, kuzeydoğuda bulunan yaklaşık 450 km uzaklığındaki asıl Güney Adasına doğru yöneldiğini belirtti.

Bilim adamı Neal Young, kimileri 200 metreden fazla olan bu yüzlerce buz kütlesinin, sayılarının daha da artarak Yeni Zelanda'ya yaklaştığını söyledi. Ayrıca buz kütlelerinin küresel ısınma sebebiyle yükselen hava ısısı ve deniz seviyesi dolayısıyla Antartika'dan ayrılan bölünmüş bir buz dağının kalıntıları olduğunu ekledi.

Yeni Zelanda zaten daha öncede buz kütlelerinin görüldüğü güney okyanusta oluşan kıyısal sorunları gündeme getirmişti.

En son yeni Zelanda kıyılarına 2006'da yanaşan buz kütleleri, kıyıya 25 km kadar yaklaşmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun