Mobil 31 EKİM 2012 / 16:49

Yurt dışından getirilecek telefonlar artık internetten kaydedilebilecek

Yurt dışından alınan telefonlar internetten kaydedilecek

Yurt dışından telefon satın alanlar için yarın çok önemli bir gün. Zira Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın yaptığı açıklamaya göre, yurt dışından telefon getirenler yarından itibaren internet ortamından IMEI kaydını yapılabilecek.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, akıllı telefonların ortaya çıkması ile yurt dışından getirilen cep telefonlarında artış yaşandığını belirtirken, cep telefonlarının kaydettirilmesi hususunda yaşanan beklemenin önüne geçmek için telefon kayıtlarının internet ortamında yapılabilmesinin önün açtıklarını söyledi. Bakan Yıldırım, yarından itibaren vatandaşların kayıt işlemlerini abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabileceklerini ifade etti.

Kayıp ve kaçak telefon trafiğinin önüne geçmek için ilk etapta kayıt zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Yıldırım, IMEI numaralarının tespiti sayesinde kayıp-kaçağın önüne geçtiklerini dile getirdi. Ayrıca bireysel yolla getirilen cep telefonlarının Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kaydı için 100 lira harç bedeli de belirlediklerini söyleyen Yıldırım, böylece haksız kazanç sağlamanın da önüne geçmiş olduğunun altını çizdi.

Kayıt işlemi kolaylaşacak

Bakan Yıldırım, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kayıtların GSM operatörlerine bağlı abone kayıt merkezlerine verilen bilgi ve belgeler ile yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:
“Ancak bu kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay hale getirilmesi gerekiyordu. Hem yaşanan beklemenin önüne geçmek hem de telefon kayıtlarının daha kolay kaydettirilmesi için kayıtların internet ortamında yapılabilmesinin önünü açtık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yaptığı çalışma sonucu yarından itibaren vatandaşlarımız kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabilecekler.

Yurt dışından telefon getirenlerin, öncelikle 100 liralık harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırmaları gerekiyor. Harçların yatırılmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden BTK'nın internet sitesine girilerek 'IMEI Kayıt Başvurusu' yapılacak. Talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan entegrasyon çalışması kapsamında anlık olarak kişinin ücret yatırdığına dair bilgi, sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden kişinin iki yıl içinde başka bir cihaz kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren olan bir aylık sürenin geçip geçmediği, vatandaşın girmiş olduğu IMEI numarasının hatalı olup olmadığına ilişkin kontroller yapılacak. Son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden pasaport kontrolü yapılarak IMEI kayıt işlemi tamamlanacak.”

Yurt dışından telefon getiren vatandaşlar, e-devlet şifrelerini kullanarak yarından itibaren www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden cihazları kayıt ettirebilecekler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun