Mobil 19 ARALIK 2008 / 14:23

Yugo'nun üretimi duruyor, son üretilen Yugo müzeye konacak

Yugoslavya’nın efsane otomobil markası Yugo tarihe karışıyor.

Yugoslavya’nın efsane otomobil markası Yugo tarihe karışıyor.


Üretici firma Zastava, Fiat ile bir anlaşma yaparak Sırbistan'ın orta kesimindeki bir kasaba olan Kragujevac'taki fabrikanın yüzde 70 hissesini İtalyan firmasına verdi. Fabrika 2009 ve 2010 yıllarında iki yeni Fiat modeli üretecek.Artık Yugo marka otomobil üretilmeyecekZastava Planlama Departmanı başkanı Zoran Milanoviç Sırp medyasına verdiği demeçte, "Yugo'nun 1980 yılında üretime başlamasını görkemle kutlamıştık. Üretimden kalkması ise sessizce oldu. Hepimiz için üzüntü verici bir andı." dedi. Son üretilen Yugo müzeye konacak. Yurtdışında onca alay edilmesine karşın, Yugo, Yugoslavların en çok tercih ettiği otomobil oldu. Fakat yine de hep kalitesiz otomobil imajını üstünden atamadı. Forbes dergisinin tüm zamanların en kötü arabaları listesinde zirvede Yugo vardı.Bruce Willis’in kurtulamadığı araba oldu "Mavi Ay" dizisinde Bruce Willis’in canlandırdığı karaktere dizinin bir bölümünde Yugo hediye edilmiş, Willis dizinin geri kalanında arabadan kurtulmaya çalışmıştı. Willis "Zor Ölüm" adlı filmde New York sokaklarında suçluları Yugo ile kovalamıştı. Araba, bütün karakterlerin Yugo kullandığı "Drowning Mona" filminde de başrol oynamıştı. Yugo, Metallica’nın son albümünden "The Day That Never Comes"'ın klibinde de görülüyor.Yugo'nun tarihçesi


Yugo, Zastava firması tarafından üretildi. 1954 yılında Zastava'nın Fiat ile yaptığı ortaklık sonrasında otomobil üretimine başlandı. . Yugoların üretimi Yugoslavya'nın Kragujevac şehrindeki fabrikaya dayanıyor. İlk olarak ordu için kamyon üreten fabrika daha sonra Fiat firması ile otomobil üretimine geçti. 1971'de Fiat 128 üretimi yapan fabrika Fiat 127'lerin üretimine geçtikten sonra buna Yugo 45 ismini verdi. 903, 1100, 1300 cc lik modelleri olan araba Amerika Birleşik Devletleri'nde Yugo GV, GVL, GVS, GVX adlı versiyonlarla satıldı. 1985 yazında Amerika'da satılan en ucuz araba özelliğini aldı. Fiyatı sadece 3990 dolar idi ve en yakın rakibinden bin dolar daha ucuzdu. 1989 yılında ise Yugo America iflas bayrağını çekerek buradaki satışları bıraktı. 1990'larda iç savaş nedeni ile üretimi aksayan Yugo’nun fabrikası 1999'da ise NATO tarafından stratejik silah üretimi nedeni ile fabrika bombalanmıştı.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun