Mobil 20 NİSAN 2010 / 12:04

"Yolda verimli yürüyemiyoruz"

Bilim insanları, insanların göç eden kuşlar kadar olamadığını açıkladı.

Bilim insanları, insanların göç eden kuşlar kadar olamadığını açıkladı.


Alışveriş bir çoğumuz için büyük bir keyif olsa da bu keyfi elde edebilmek için harcadığımız çabanın büyüklüğü de inkar edilemez. İnsanlar düzenlerini o sırada kaybederken, nereye gideceklerini, nasıl yürüyeceklerini şaşırıyorlar. Tüm bunların verimini araştırmak ve sebebini çözmek için Fransa'nın güneybatısındaki Toulouse şehrinde bulunan Paul Sabatier Üniversitesi'nin bilim insanları, İsviçre'deki Zürih Polytechnic'ten gelen akademisyenlerle 2 grup yaya üzerinde analizler yaptı.

İlki, hafta içinde Fransız meydanında bulunan insanlar, ikincisinde ise Cumartesi günü yine Fransa'daki alışveriş caddelerinde gezen insanlar incelendi. Hafta içinde yürüyenlerin yüzde 55'i en az 2, en fazla 4 kişili gruplar halinde geziyor. Cumartesi alışverişe çıkmış olanların ise yüzde 70'i gruplar halinde geziyor. Her iki gruptakiler de, boş kaldırımlarda saniyede 1.2 metre hızla geziyorlar.

Kalabalık arttıkça gruplar ikişer olarak ayrılabiliyor. Ancak 3 kişilik gruplarda ortadaki kişi biraz geride kalırken, yanlardaki kişilerle "V" şeklini oluşturuyor. Bazense 4 kişilik gruplarda ortadaki iki kişi geride kalarak "U" şekli meydana geliyor.

Hayvan Davranışları Bölümü araştırma direktörü olan Dr. Guy Theraulaz, bu şekillenmelerin insanlar arasında sözle ya da göz teması sağlanarak oluştuğunu belirtti. Yine de bu şekilde yürümenin verimli ve etkili olmadığını anlatan Theraulaz, insanların yürürken bu sebeple zorlandıklarını ve yeterli manevraları yapamadıklarını söyledi.

Sonuçta, kalabalıkta 4 kişi saniyede yalnızca ortalama 0.9 metre yürüyebiliyor. Halbuki bir sonraki gideceği yere daha hızlı ulaşmak isteyen yayalar, kuşlar gibi ters "V" şeklinde yürüse, çok daha hızlı olabilecekler.

Ayrıca dünyanın genelinde, hatta trafiğin soldan ilerlediği İngiltere'de bile sağdan yürüyen insanlara rağmen Asya ve Doğu Avrupa'da insanların soldan yürümesinin ilginç olduğu belirtildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun