Mobil 03 KASIM 2010 / 12:57

Yiyip içip nefes alıyoruz yılda 2 ton karbon salıyoruz

İnsanlar yedikleri şeyler üzerinden çevreye yılda 2 ton karbondioksit yayıyorlar.

İnsanlar yedikleri şeyler üzerinden çevreye yılda 2 ton karbondioksit yayıyorlar.


Bilim insanları ilk kez insanların yedikleri şeyler üzerinden yaratılan karbon salımının etkisini araştırdı. İspanya’daki Almeria Üniversitesi araştırmacıları insanların yemek tüketiminin çevreye etkisinin ciddi boyutlarda olduğunu, bu tüketimin yılda 2 ton karbon salınımı yarattığı ve bu rakamın toplam karbon salınımının beşte birinden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırma temelde insan dışkısından yola çıkarak insanın yemek tüketimini masaya yatırmayı hedefliyordu. Çalışma bu bağlamda ortaya çıkan tüm zararları insan dışkısıyla ilişkilendirdi.

Araştırmada insan metabolizması tarafından üretilen metan gazı ve karbondioksitle birlikte tuvalet kağıdı, sabun ve su kullanımı, kanalizasyon artıma işlemlerine bağlı enerji tüketimi de ele alındı.

Tüm bunlarla birlikte tarımsal ve hayvansal üretim, endüstriyel gıda işleme, bu gıdaların satışı ve dağıtımı, hazırlanması ve evde hazır hale getirilmesi ve atık işlemlerinin yarattığı olumsuz sonuçlar incelendi. Sonuçlara göre insanlar yedikleri şeyler üzerinden çevreye yılda kişi başı 2 ton karbondioksit salıyor.

Aslında dışkı yoluyla üretilen karbon, atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonunun artmasına neden olmuyor. Dolayısıyla tek başına insan dışkısı küresel ısınma üzerinde fazla bir etkiye sahip değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun