Mobil 28 EYLÜL 2011 / 15:01

Yıldızlı projeler yarışmasında final heyecanı

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü’nün bu yıl “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla 3.sünü düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması bugün başladı.Yıldız Teknik Üniversitesi’nin 100.yıl etkinliklerinden biri olan Yıldızlı Projeler Yarışması’na 50 farklı üniversiteden 112 proje ekibi başvurdu. Geniş katılımın olduğu başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 18 proje ekibi finale çıkmaya hak kazandı. Finalist proje sahiplerine Yıldız SEM tarafından “Proje Yönetimi” eğitimi verildi.

Finalde sağlık sektörünün sorunlarına çözüm üretebilecek olan projeler göze çarpıyor. Deri nakli ve kalp tedavilerinde ortaya çıkan biyouyumluluk sorununa çözüm üreten projeler, geliştirilmiş ölçüm cihazları gibi teknolojiler sağlık sektörünün sorularını cevaplar nitelikte.

Bunların dışında savunma sanayide kullanılabilecek cihazlar, alternatif enerji sitemleri, hayatımızı kolaylaştıracak yazılım ve otomasyon çözümleri ise diğer ilgi çeken proje başlıkları.

Değerlendirmeyi Sanayi ve Bilim Kurulu gerçekleştirilecek

YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen finalde projelerin değerlendirmesini Sanayi ve Bilim Kurulu beraber yapacak. Üniversitelerin gözde akademisyenlerinden oluşan Bilim Kurulu ve başarılı sanayicilerden oluşan Sanayi Kurulu sayesinde üniversite-sanayi işbirliği somutluk kazanacak.

Finalist projeler, Yıldızlı Projeler Yarışması’nın yenilikçi değerlendirme kurulu yapısı ve somutlaşmış üniversite-sanayi işbirliği sayesinde Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi gibi teşviklerden yararlanmak için rakiplerinin bir adım önüne geçecek. Finalde dereceye giren proje ekiplerine ödülleri verilecek ve çeşitli iş birlikleri fırsatları sunulacak.

Türkiye’nin inovasyon yönetimi konusunda deneyimli ismi Ali Özgenç, final gününde “İnovasyon ile Sınırlarımızı Aşmak” konulu bir sunum gerçekleştirecek.