Mobil 18 EKİM 2011 / 08:23

Yeni iPhone satış rekoru kırdı

iPhone 4S 4 milyondan fazla satıldı

Apple’dan yapılan açıklamaya göre, iPhone 4S üç günde 4 milyondan fazla satılarak bir önceki modeli satış hızında ikiye katladı.Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve Britanya’da Cuma günü satışa sunulan iPhone 4S, bu ayın sonunda 22 ülkede daha satışa sunulacak.

Cihazın şimdiden – önemli bir rekor kırarak- 4 milyonun üzerinde sattığı açıklandı. Geçtiğimiz yıl iPhone 4 piyasaya sürüldüğünde ilk üç günde 1.7 milyon adet satılmıştı.

Oysa 5 Ekim’de Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesinin ardından dev şirketin zorlanacağı, Android telefon üreticisi Samsung’un bu fırsattan yararlanacağı tahmin ediliyordu. Ancak Steve Jobs’ın ölümü kısa vadede Apple’ın işine bile yaradı.

Bu yıl satışa başlanan ülkelerin ve ABD’deki operatörlerin sayısının artmasının satışlara oldukça önemli katkı yaptığı söyleniyor. Apple hisseleriyse bu süreçte tarihinin en yüksek rakamına ulaşarak 426.70 dolardan işlem gördü ve rekor kırdı. Hisse değeri şu anda 420 dolar seviyelerinde seyrediyor. Yine de yılsonuna kadar şirket hisselerinin 400 doların altına bile inebileceği değerlendirmesi yapılıyor. Uzun vadede Apple'ın Steve Jobs'ı arayacağı düşüncesi, şirkete olan güveni azaltıyor.