Mobil 08 MART 2012 / 12:56

Yeni iPad 16 Mart’ta piyasaya çıkıyor

Yeni iPad daha ağır ve daha kalın!

Apple’ın yeni tableti Apple CEO’su Tim Cook tarafından tanıtıldı. 4G uyumlu cihaz, daha büyük ve güçlü pili nedeniyle bir önceki modele göre daha kalın ve daha ağır.

 Yeni nesil iPad sonunda tanıtıldı. Hem de hiçbir yeni isim almadan. Uzun süredir yeni nesil tabletin adının “iPad 3”, “iPad 2S” ya da “iPad HD” olacağı konuşuluyordu. Ancak Apple CEO’su Tim Cook’un ellerinde yükselen cihaz için sadece “yeni iPad” ifadesi kullanıldı.

Çözünürlük ortalama bir HD televizyondan bile fazla

Yeni nesil iPad’te “retina display” özelliği ile inanılmaz bir ekran kalitesi göze çarpıyor. 9.7 inç ekranı bulunan cihaz 3.1 milyon pikseli 2048’e 1536 çözünürlükte görüntüleyebiliyor. Bu da her inç başına 264 piksel anlamına geliyor. Yeni modelin bir diğer geliştirilen yanıysa A5X işlemcisi ve dört çekirdekli grafik yongası.

Yeni çözünürlüğün webde dolaşırken pek de etki etmeyeceğini öngörebiliriz. Zira web siteleri genelde düşük çözünürlüklü resimler kullanmayı tercih ediyor. Ancak HD filmler karşımıza geldiğinde yeni nesil iPad’in farkı ortaya çıkacaktır. Apple’ın verdiği bilgiye göre, yeni ekran daha derin ve keskin renk sunuyor.

Daha önce iPhone 4S’lerde gördüğümüz iSight kamera bulunuyor. Sadece 5 megapiksel kamera ile 1080p video çekimleri gerçekleştirilebiliyor.

iCloud’a artık film de yüklenebilecek

Yeni işletim sistemindeyse Android’lerde daha önce olduğu gibi, sözleri yazıya döken bir uygulama bulunuyor. Ayrıca yeni işletim sistemi tablet bilgisayarın taşınabilir WiFi erişim noktasına da dönüştürülmesine imkan tanıyor.

Apple yazılımlarının güncellendiği bilgisini de verid. Artık Mac’lerdeki iPhoto düzenleme programının iPad sürümü de bulunuyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, daha önce fotoğraf, müzik ve belge saklayabilen iColud üzerine kullanıcıları artık filmlerini de depolayabilecek. Daha sonra bu servisi kullanmak için PC ya da Apple cihazı olması fark etmeyecek.

Yeni nesil iPad ile 4G’ye merhaba

Yeni nesil iPad’te LTE bulunuyor. Apple böylece, iPhone 4S’e yerleştirmediği yeni nesil iletişim teknolojisine tabletinde yer vermiş oldu. Tabii bu teknoloji için ülkemizde henüz lisanslama yapılmadığını belirtelim. İlerleyen dönemde ülkemizdeki mobil operatörler için 4G’li yeni nesil iPad’in rekbaet konusu olacağı kesin.Daha kalın ve daha ağır

Belki de kullanıcıların en fazla şaşıracağı nokta ise yeni nesil iPad’in daha ağır ve daha kalın olması. Zira yüksek çözünürlüğe enerji sağlayabilmek için cihazın üzerinde daha büyük ve daha güçlü pil bulunuyor.

Yeni işlemci, yüksek çözünürlük ve daha hızlı bağlantı seçeneklerine rağmen cihazın pil ömrü yine 10 saat. Apple’ın verdiği bilgilere göre, eski modele göre yeni nesil tabletin pil kapasitesi yüzde 70 daha fazla. Yani eğer eski ekran çözünürlüğü korunsaydı tabletin pil ömrü 17 saate kadar çıkacaktı.

Yeni iPad 9.4 milimetre kalınlığı ile 8.8 milimetre kalınlığında iPad 2’den biraz daha kalın. Yeni nesil iPad’in ağrılığı 0.6 ila 0.65 kilogram arasında değişiyor.

Fiyatı ve çıkış tarihi

Tabletin fiyatıysa önceki serilerdekilere benzer şekilde açıklandı. 16 GB WiFi bulunan model 499 dolara 16 Mart’ta satışa sunulacak. 64 GB sürümünün 4G ile buluştuğu model ise 829 dolara satın alınabilecek. Önsiparişler şimdiden ABD, Kanada, Britanya, Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya, Hong Kong, Singapur ve Avustralya’dan verilebiliyor. 23 Mart’ın ardından dünyanın geri kalanında da cihazın sipariş edilebileceği bilgisi verildi.

IPad 2’nin fiyatı düştü

Bu arada iPad 2’nin fiyatının da ABD’de 399 dolara kadar gerilediğini hatırlatalım. Apple’ın dünya piyasasında Kindle ve Samsung gibi rakiplerle mücadelesinde iPad 2’nin önemli bir rol kazanması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun