Mobil 17 KASIM 2009 / 13:25

X kuşağı giderek Y kuşağına benziyor

Ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde Y kuşağı için düşünülenler, X kuşağı için de geçerli.

Ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde Y kuşağı için düşünülenler, X kuşağı için de geçerli.


 

Onlar sinirli ve sabırsız, büyükleri gibi iş başında promosyon fırsatları bekleyemeyecek kadar yorgun. Onlardan çok sayıda kişi bir sonraki iş fırsatını yakalamak, hak ettiklerini kazanmak ve daha uygun bir şeyler bulmak için ekonominin düzelmesini bekliyor. Onlar yaşam-çalışma dengesinin olduğu bir hayat arzuluyorlar.

Bu aslında Y kuşağı mensuplarının özellikleri gibi dursa da, bu tanım ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde X kuşağı için de kullanılabiliyor.

32-44 yaş arasında olan, doğum oranının yüksek olduğu dönem ve kendi çocuklarının oluşturduğu kuşak arasında sıkışıp kalmış olan bu X kuşağı, kendilerini unutulmuş hissettikleri için işte de huzursuzlar.

Bu X kuşağının karşılaştığı ilk zor zamanlar değil. Onlar ekonomik durgunluğun olduğu sırada dünyaya geldiler ve 2000'lerin bilişim dönemiyle mücadele etmeye çalıştılar. Yorgun bireyler olarak adlandırılan bu kuşak, aileler kurdu. Bundan sonra belli ödemelerin tadını çıkarabilmeyi düşünürken ekonomik krizler peşlerini bırakmadı.

Pew Research'in yaptığı ankete göre, son ekonomik durgunlukla birlikte doğum oranının yüksek olduğu bir dönemde doğmuş kişilerin üçte ikisi; 50-61 yaşa kadar- emekliliklerine hemen sahip olmayacaklarını belirtti. Artık kendilerini iş yerinde garanti altına almaya çalışan bu kuşak, Y kuşağı gibi iş yerinde en çok ücret konusunda sıkıntılı. Ayrıca "kariyer gelişimi eksikliği", X kuşağının yüzde 40'ının yakındığı en büyük mesele.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun