Mobil 21 NİSAN 2009 / 11:13

World Medical Card Türkiye’de

Kaza ve acil durumlarda yaşam kurtarıcı veriler sunan, seyahatlerde her ülkede doğru ilaçlara ulaşmayı mümkün kılan, hastalık özgeçmişi bilgileriyle muayenede kritik rol oynayan World Medical Card (WMC), şimdi Türkiye’de.

Kaza ve acil durumlarda yaşam kurtarıcı veriler sunan, seyahatlerde her ülkede doğru ilaçlara ulaşmayı mümkün kılan, hastalık özgeçmişi bilgileriyle muayenede kritik rol oynayan World Medical Card (WMC), şimdi Türkiye’de.


WMC, cüzdanda taşınan bir kartın yanı sıra, cep telefonu ve web sitesi aracılığıyla kişisel tıbbi bilgilerin gerekli her yerde uzmanlarla paylaşılmasını sağlayan bir sağlık hizmeti. Destekçileri arasında Medical Park Hastaneler Grubu ve Turkcell olan World Medical Card'ın, ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya, Danimarka, İsviçre, Hollanda, İsrail, Norveç, İspanya, İsveç ve Ukrayna gibi ülkelerde temsilcilikleri ve dünya çapında kullanım ağı bulunuyor. Bir seyahatte ya da acil bir durumda kişisel ve tıbbi bilgilere ulaşmayı sağlayan, 16 ülkede temsilciliği ve tüm dünyada milyonları bulan kullanıcısı olan World Medical Card (WMC) "oncard", "onmobile" ve "onweb" olarak üçlü erişim paketiyle hizmet sağlıyor. WMC, 1998 yılında acil tedavi gerektiren durumlarda, hastayı hiç tanımayan bir sağlık ekibine onun temel medikal geçmişini sunarak, tedavi güvenliğini artıracak bir sistem yaratmak amacıyla kuruldu. Ardından deneyimli bir uzman ekip, Norveç'deki Bergen Üniversitesi'yle işbirliği içinde "kişisel medikal kayıt sistemi" World Medical Card'ı geliştirdi. World Medical Card, acil bir durumda kimlerle irtibata geçilmesi gerektiği, alerjiler, hangi ilaçların kullanıldığı ve geçirilen hastalıklar gibi temel bilgilere kolaylıkla ulaşılması yoluyla güvenli müdahale yapılmasını, çeşitli ülkelerde isimleri farklı olan ilaçların kolaylıkla temin edilmesini ve sağlıklı verilerle muayene yapılmasını mümkün kılıyor. Tüm medikal bilgiler uluslararası standartlara göre yazıldığı için dünyanın her yerinde geçerli olan WMC'de tanı ve tedaviler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenmiş olan ICD-10 ve ATC kodları ile sisteme kaydediliyor. World Medical Card, sunduğu 3 hizmetle (onCard, onMobile, onWeb) hem ulusal, hem de uluslararası ortamda kişi için önem taşıyan temel sağlık bilgilerine erişimi sağlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun