Mobil 28 ARALIK 2011 / 15:45

Windows Phone 7 kısa sürede 50 bin uygulamaya ulaştı

Windows Phone 7 aradaki farkı kapatıyor

Piyasa payı olarak çokça geride olan Windows Phone telefonların uygulama mağazası bir yıl içerisinde 50 bin uygulamaya ulaştı. Platformlar arasındaki uygulama farkları azalıyor, performans öne çıkmaya başlıyor.Microsoft’un mobil platformlarda var olma hedefinin yansıması olan Windows Phone 7 işletim sistemi hızla gelişiyor. 2010 yılında Avrupa’da yer almaya başlayan işletim sistemi 50 bin uygulamaya ulaştı. Geçtiğimiz Ağustos’ta 30 bin uygulama sayısına ulaşılmıştı.

All About Windows Phone web sitesinin kendi takip sistemine göre verdiği rakamlarda işletim sistemi için günde ortalama 265 uygulamanın piyasaya çıktığı bilgisi yer aldı. Son 90 gün içinde 17 bin 276 uygulama yayınlanırken son 30 günde 8 bin 10 tane uygulama kullanıcılara sunuldu.

Rakamlara bakıldığında hızla ivmelenen bir gelişim görünüyor. Bugüne kadar 13 bin farklı uygulama geliştiricinin katkıda bulunduğu platform, Nokia ile Microsoft arasındaki ortaklığın ortaya çıkardığı ürünlerin yaygınlaşmasıyla daha da gelişecektir.

iOS ve Android uygulamaları uçtu gidiyor

Bu ayın başında mobil piyasalara odaklanan araştırma şirketi Mobilewalla’nın verdiği bilgilere göre, her gün 2 bin uygulama yayınlanıyor ve geçtiğimiz yıl Apple’ın iTunes App Store’undaki uygulama sayısı 338 binden 589 bine yükseldi. Google’ın Android Market’ındaki gelişim de devam ederken bir yıl içinde 115 binden 319 bin uygulamaya ulaşıldı. Yakın zamanda bir milyon uygulama sayısına ulaşılması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Windows Phone için 50 bin uygulama sınırını geçmek önemli bir mihenk taşı oldu. Kullanıcıların zihninde artık uygulama azlığı gibi bir sıkıntı olmayacaktır. Zira en gerekli uygulamaların bir çoğunun Windows tabanlı telefonlarda yer alacağı düşünülebilir.

Yine de uygulamalar öncelikle iOS, sonra Android en son da Windows Phone’a göre çıkartılıyor. Sıralamaya göre uygulamaların uyarlanma sürelerinin azaldığı göz önüne alınırsa, platformlar arasındaki uygulama farkının ortadan kalktığı da görülecektir. Elbette uygulamaların cihazlarda ve işletim sisteminde gösterdiği performans belirleyici olacaktır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun