Mobil 29 OCAK 2013 / 13:38

WhatsApp kişisel bilgileri çalmakla suçlanıyor

Çevrimiçi mesajlaşma uygulaması sunan WhatsApp’in başı özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle Kanada ve Hollanda ile derde girdi. Kanada Özel Hayatı Koruma Komisyonu ve Hollanda Veri Koruma Kurumu, WhatsApp’in kullanıcıların tüm telefon bilgilerine erişebildiği için açtığı “özel hayatın gizliliği kanununun ihlali” soruşturmasında bir takım bulgulara eriştiklerini açıkladılar.

Buna göre, telefon rehberlerinde bulunan diğer WhatsApp kullanıcılarını belirlemek için kullanıcıların listelerine ulaşan program, WhatsApp kullanmayan numaraları da ele geçiriyor. Sadece iOS 6 işletim sisteminde, kişiler tek tek seçilerek tüm rehberin kayıt altına alınması engellenebilirken, daha önceki iOS sürümleri ve diğer akıllı telefon işletim sistemlerinde bu durumun önüne geçmek mümkün olmuyor.

Her iki kurum da soruşturmanın başından beri şifresiz bağlantı üzerinden gönderilen WhatsApp mesajlarının sistemde tutulduğunu farkederek, uyarı da bulunmuş bunun üzerinde Eylül ayından itibaren gönderilen mesajlar şifrelenmeye başlanmıştı.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.