Mobil 26 MAYIS 2013 / 12:20

Vodafone'un erken uyarı sistemi ormanları koruyacak

Mobil teknolojilerin yardımıyla orman yangınlarının önüne geçmeyi hedefleyen Vodafone, “Ormanlarımız Yanmasın” erken uyarı telemetri sistemini geliştirdi.Vodafone, Ege Orman Vakfı işbirliğiyle orman yangını erken uyarı sistemini hayata geçirdi. Vodafone Türkiye’nin makineler arası iletişim (M2M) teknolojileri altında özel olarak geliştirdiği Yangın Uyarı Telemetri Sistemi’nin ilk uygulaması, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü’ne ait olan Bakioğlu Ormanı’nda başladı.

Sistem sayesinde, gözetim altına alınan orman alanına yerleştirilen sensörler, yangını ilk saniyelerinde algılıyor ve sensörlere yerleştirilen sim kartlar üzerinden ilgili birimlere bilgi iletiyor. Böylece yangına müdahalede hız kazanılıyor. Vodafone, sistemi tüm ülkeye yaygınlaştırarak orman yangınlarının önüne geçmeyi ve Türkiye’nin ciğerlerini korumayı hedefliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü’ne ait 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı’nın bakım ve koruması Ege Orman Vakfı tarafından yapılıyor. Bakioğlu Ormanı’nda ilk uygulaması gerçekleştirilen sistemin tanıtım toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

"Önemli olan tehlikeyi önceden görebilmek" 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bilişimin nelere muktedir olduğunu, neleri başardığını bu proje ile bir kez daha görüyoruz. Son yıllarda orman varlığımız artıyor, Türkiye gittikçe daha da yeşilleniyor. Orman yangınları ile son derece etkin bir mücadelemiz var. Ancak önemli olan yangın olmadan tehlikeyi görebilmek. İşte bugün burada tanıtılan sistem bize bu çözümü getiriyor.”

2012 yılında ülkemizde 21,6 milyon hektar orman bulunduğunu ve son yıllarda orman oranındaki artışın sevindirici olduğunu belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, bu ormanların yüzde 98’inin devlet arazisinde, yüzde 60’ının da Ege, Akdeniz gibi yangına hassas bölgelerde yer aldığını ifade etti.

İstatistiklere göre 2012 yılında büyük çaplı yaklaşık 2.450 tane orman yangını çıktığını ve 10.450 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Vodafone Türkiye tarafından sunulan uygulama bir telemetri uygulaması. Yani M2M’in, “machine to machine” dediğimiz sistemin, Türkiye’de ilk kez yapılan güzel bir uygulaması. Davos raporuna göre Türkiye dünyanın en gelişmiş mobil kapsamasına sahip olan ülkesi. Bu nedenle de bundan sonra bu tip uygulamaları görmek mümkün olacak.”

Manisa ve İzmir illerini kapsayan ve birinci dereceden yangına hassas bölge olan İzmir Bölge Müdürlüğü’nde yılda 2.000 civarında yangın çıktığını belirten İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, bunun 250’sinin orman yangını olduğunu söyledi. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Orman Teşkilatı olarak, erken ve etkin müdahale konusunda son on yılda kendimizi çok yeniledik. Özellikle Akdeniz ülkelerine baktığımız zaman Türkiye’nin çok başarılı bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Son on yılda yanan alan oranı Yunanistan’da yüzde 5,4, İtalya ve İspanya’da yüzde 5 seviyesindeyken bizim ülkemizde bu oran 1000’de 4 seviyesinde. Yıllar önce orman yangınlarına yaklaşık bir saatte müdahale ederken, geçtiğimiz yıl bu süre 18 dakikaya düştü. Yani 18 dakika içerisinde orman yangınlarına erken ve etkin müdahale ederek söndürebiliyoruz. Hedefimiz 15 dakikanın altına düşmek. O da bu sistem gibi yeniliklerle olabilecek bir şey.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, ticari çalışmalarda olduğu gibi kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında da mobil teknolojinin gücünden ilham aldıklarını belirtti. Timuray, şöyle devam etti: “Artan küresel nüfus, hızla tükenen doğal kaynaklar ve iklim değişikliğinin etkileri gibi bugün karşı karşıya olduğumuz zorluklarla kolektif bir çabayla mücadele etmemiz gerekiyor. Ülkemizin en önemli sorunlardan biri de orman yangınları. Ne yazık ki ormanlarımıza yeterli özeni göstermiyor, her sene büyük yangınlar yaşıyoruz. Bu yangınların en büyün nedeni insan faktörü. Son 10 yılda çıkan orman yangınlarında insan faktörünün payı yüzde 90. Vodafone Türkiye olarak, makinedenmakineye iletişim teknolojimizi, doğal kaynaklarımızınkorunmasına ön ayak bir uygulama geliştirirerek teknolojiyi doğanın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de ilk kez yangının algılanması ve yerinde tespiti konusunda yepyeni bir çözüm olan “Ormanlarımız Yanmasın” erken uyarı telemetri sistemini, orman yangınlarının önlenmesinde büyük önem taşıyor. Orman yangınlarının önlenmesi için teknolojik çözümlerin kullanılması konusunda attığımız bu adımın, yüksek risk grubunda bulundan diğer ormanlık alanlarda da uygulanması için bir örnek teşkil etmesini ümit ediyoruz.”
ETİKETLER : vodafone
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun