Mobil 15 EYLÜL 2011 / 15:15

Vodafone, "İlk operatör markalı Facebook telefonu" Vodafone 555'i 229 liradan satışa sundu

Vodafone 555 Facebook telefonu 229 TL'ye satışta

Vodafone, Facebook işbirliğiyle geliştirdiği ve 7/24 Facebook deneyimi yaşamak isteyenlere özel Vodafone 555 cep telefonunun satışına başladı. 

[caption id="attachment_34573" align="alignnone" width="455" caption="Vodafone Türkiye Bireysel Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt ve Facebook EMEA Başkan Yardımcısı Joanna Shields."][/caption]

Özellikleri ve fiyatıyla gençleri hedef alan Vodafone 555, bilgisayarlarındaki Facebook deneyimini cep telefonlarına da taşımak isteyenlere hitap ediyor. Facebook kullanıcısı gençlerin yüzünü güldürecek pek çok ayrıcalıklı fırsatı bir araya getiren Vodafone 555'in bir diğer özelliği de Türkiye’deki gençlerin de Facebook kullanım alışkanlıkları göz önünde bulundurularak tasarlanmış olması.

Vodafone 555 ile Facebook cebe geliyor

Vodafone 555, gençlik alt markası Vodafone FreeZone çatısı altında 229 TL’ye satışa sunulacak. Gençler, Vodafone 555 ile ücretsiz Facebook deneyimini yaşayabilecek. Vodafone 555’in bütünleşik Facebook yazılımıyla gençler (ed: bakın ısrarla gençler diyoruz siz onu anladınız) çektikleri fotoğrafları Facebook’ta arkadaşlarıyla paylaşabilecek, Facebook mesajlarını kontrol edebilecek, istedikleri videoları görüntüleyip durum güncellemesi yapabilecekler.

Vodafone Türkiye Bireysel Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: "Facebook özellikle gençlerimiz için mobil internet deneyiminin son derece önemli bir parçasını oluşturuyor. Biz de Vodafone olarak Facebook ile böyle bir işbirliğine imza atarak gençlerimizin hayatına dokunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Son derece basit bir kullanıma sahip, bir o kadar da işlevsel bir cihaz olduğuna inandığımız Vodafone 555 ile gençlerimiz, bilgisayarlarındaki Facebook deneyimini birebir cep telefonları üzerinden ücretsiz olarak yaşayabilecekler.”

Facebook’un tüm mobil telefonları sosyal hale getirmeyi amaçladığını ve bu çerçevede Vodafone’un, Facebook deneyimini uygun fiyatlı bir cep telefonuyla birleştirerek bu hedefi bir adım ileri taşıdığını belirten Facebook EMEA Başkan Yardımcısı Joanna Shields de şunları söyledi: “Bundan sonraki süreçte de Vodafone ile farklı işbirliklerinde bir araya gelerek, mobil internet ve sosyal medya deneyimini entegre şekilde dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarımıza sunmayı arzu ediyoruz."

Vodafone 555'in özellikleri neler?

• Anında Facebook erişimi. Vodafone 555, Facebook temelli işletim sistemi sayesinde, açıldığı anda Facebook’a bağlanıyor.
• Bütünleşik mesaj sistemi. Vodafone 555 ile gelen kutusu üzerinden mesajlarını rahatlıkla kontrol edilebiliyor, e-postalar okunabiliyor.
• Tek tuşla fotoğraf paylaşımı. Vodafone 555’in 2 megapiksel kamerası, çekilen fotoğrafları Facebook’ta anında paylaşma fırsatı sunuyor.
• Kolay iletişim olanağı. Vodafone 555, Facebook profillerini otomatik olarak adres defteriyle senkronize edebiliyor.
• 7/24 çevrimiçi olma özelliği. Fazla söze gerek yok. Telefon kapanmadıkça Facebook oturumu da kapanmıyor.
• Tek tuşla etkin kontrol. Vodafone 555’in üzerindeki mavi renkli "Facebook" butonu, durum güncellemesinden fotoğraf ve link paylaşımına kadar birçok farklı işi kolay yoldan yerine getirmek üzere ayarlanabiliyor.
• İdeal form. Vodafone 555, 2,4 inç boyutundaki ekranı, QWERTY klavyesi ve dokunmatik iz topuna dayanan yönlendirme sistemiyle kullanım amacı için ideal bir form sunuyor.

Biz ne düşünüyoruz?

Gelelim başka yerde bulamayacağınız bilgilere, yani bizim ne düşündüğümüze... Öncelikle telefonun ergonomisinin gayet başarılı ve fonksiyon setinin yeterli olduğunu not düşmek lazım. Birçok kişi dokunmatiği yok, ekranı küçük gibi şeyler söylüyor ama karşımızdaki telefonun 229 liraya satıldığını aklımızdan çıkarmadığımız sürece herşey yerli yerinde. 2,4 inç boyutundaki ekranın 320x240'lık çözünürlüğünün de öyle düşük gibi göründüğü falan yok. Klavye tuşları da biraz sert olmakla birlikte verdiği his açısından o kadar da göze batmıyor. Daha iyisini isteyenin BlackBerry'e kadar yolu var, ki onun da en ucuz modeli bunun neredeyse iki katına denk.

Telefonun belki de en büyük eksiği, 3G ve WiFi bağlantılarını desteklememesi. Evet, hadi WiFi bu tarz bir ürün için biraz lükse kaçar derdik ama telefonda 3G bağlantısının da olmaması cihazın en fazla EDGE hızında dolanabileceği anlamına geliyor. Mesaj alıp gönderirken, profil görüntülerken bu durum pek bir soruna yol açmaz ama kendi çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak veya paylaşılan videoları izlemek işin içine girdiğinde aygıtın zorlanacağı muhakkak. Bu durumu göz önünde tutmak gerekiyor. İşiniz ağırlıklı olarak mesajlaşma ve ufak tefek paylaşımlarla kalacaksa amenna, ama toplantıda söylendiği gibi "Gerçek bir Facebook deneyimini mobile taşımak" gibi bir durum da söz konusu değil.

Bu arada dip not olarak ekleyelim, 229 liralık fiyat Vodafone 555 Genç Avantaj tarifesi faturasız hat kullanıcıları için geçerli. Faturalı Genç Avantaj tarifesi aboneleri ise 24 aylık taahhüt karşılığı telefona ayda 1 liralık ek ücretle sahip olabiliyorlar. Vodafone, telefonu satın alanlara 12 aylık Facebook kullanımını da ücretsiz olarak hediye ediyor.
YORUMLAR
Berk 25 OCAK 2012 / 17:50 0 0
Ben vodafone 547 markalı telefon aldım
1: Bu telefonda turkcell veya avea kullanılır mı?
2: Bu telefondan internete yada facebooka nasıl girilir?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun