Mobil 05 EKİM 2010 / 15:13

Visa gözünü bozuk paralara dikti

Kartlı ödeme sistemleri şirketinin yetkilisi Sandra Alzetta, yeni gelişmeleri aktardı.

Kartlı ödeme sistemleri şirketinin yetkilisi Sandra Alzetta, yeni gelişmeleri aktardı.


Kart kullanımı Türkiye'de oldukça yaygın. Bu kanı Visa Avrupa'dan Sandra Alzetta tarafından da doğrulandı. Alzetta sunumunda yeni kanalları ve Visa'nın Türkiye'ye bakış açısını değerlendirdi.

Kart kullanımının yaygınlaşabileceği alan olarak için başarı düşük değerli ödemeleri gösteren Alzetta, bozuk paralar yerine kart kullanılmasını sağlamak istediklerini belirtti. 20 avronun altındaki ödemelerin yüzde 85'inin nakit yapıldığına değinen Visa Yetkilisi, "Düşük ödemelerden oluşan 400 milyar avroluk bir piyasa olduğunu görüyoruz" dedi.

"Hızlı, güvenli ve nakitten daha avantajlı"

Sandra Alzetta, taşınabilir cihazlardan ödemenin artmasıyla da kart kullanımının artmasının beklendiğini belirtti.

Kart kullanımında en büyük marketin Britanya olduğu belirtilen sunumda, Türkiye'nin de kart kullanımında en ön sıralarda yer aldığı belirtildi.

Şu an Avrupa'da11 milyon payWave, yani temassız kart kullanıldığına işaret eden Alzetta, temassız kartların hayatımızın her alanında kullanılabileceğini vurguladı. Ayrıca Alzetta, "Ulaşım ağları için temassız kartların uygun olduğunu düşünüyoruz. Böylece bozuk paraların getirdiği hijyen eksikliği, kaybolma riski ve vakit kaybettirme riskleri ortadan kalkacaktır" dedi.

İngiltere'den örnek veren Alzetta, "Londra'daki otobüslerde temassız kartlarla yolculuk edebilirsiniz. Visa kart sahibi başka bir cihaza ihtiyaç duymadan ulaşım araçlarını kolaylıkla kullanabiliyor. Önümüzdeki yıllarda bu durumun çoğu ülkede kart kullanımını teşvik etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

İnternet üzerinden gerçekleşen satışlar artıyor. Visa Avrupa internet üzerinden gerçekleşen satışların artmasını da fırsat bilerek iş hacmini artırmak istiyor. Ayrıca kart kullanım penetrasyonu da oldukça hızlı bir şekilde artıyor.

Yeni trend: çeşitli kanallarda mümkün oldukça kolay ve güvenli olunması

Alzetta'nın sunumuna göre, artık her şey mobil tarafa kayıyor. 2015'te 3,5 milyar mobil internet kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor. Her saniye bin adet yeni mobil kullanıcı var oluyor.

Mobil cihazlar da hızla değişiyor ve her işlemi daha kolay hale getiriyor. Kolaylıkla ödeme yapılabiliyor. Bunun da bazı faydaları bulunuyor. Örneğin, mobilden ödeme yapılabilmesiyle, güvenlik artıyor. Ayrıca kaybolduğunda ya da çalındığında bilinebiliyor.

Visa'nın taşınabilir cihazlar için ürettiği 3 çeşit mobil ödeme şekli bulunuyor. Doğrudan mobil cihazdan pos makinesine, mobil cihazla internet üzerinden ve mobil cihazdan mobil cihaza doğrudan ödeme yapılabiliyor.

Mobil cihazları bir ödeme aracı haline getirmek de oldukça kolay. Bunun için yalnızca bir NFC anteni ve güvenlik bileşeni gerekiyor. Ayrıca, Micro SD kartla hem anten hem de güvenlik eklentisi akıllı telefonlara eklenebiliyor. Vİsa'nın iPhone 4 için ürettiği plastik bileşenle hem telefondaki malum anten sorunu çözülüyor, hem de ödeme için gereken bileşenler ekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun