Mobil 09 OCAK 2012 / 16:10

Veri kullanımını artıran etkenlerden kaçınmanın yolları

Veri kullanımından kaçınmanın yolları

Taşınabilir cihazlarda kullanılan veri miktarı hızla artarken, kullanıcıların sınırlı paketleriyle özellikle 4 ana başlığa dikkat etmesi gerekiyor.Bir çoğumuzda artık Android ya da iOS işletim sistemli bir akıllı telefon ya da tablet bulunuyor. Bu cihazlarla birlikte kullanılan veri miktarı da artıyor. Peki hangi uygulamalar veri kullanımında kullanıcıların canını yakıyor?

İnternet üzerinden müzik dinlemek

Telefon ya da tabletinizin hafızasından müzik dinlemiyor, bulut servislerine kendinizi kaptırdıysanız işiniz gerçekten zor. Ubuntu One ya da Google Müzik gibi servislere kaydedilen müziklerin cihazlarda internet üzerinden çekilerek oynatılması ya da iTunes’tan yeni albüm satın alınması veri kullanımını artırıyor.

Pandora, Spotify gibi internet radyo uygulamaları da veri sınırlarını zorluyor. Yapılan araştırmaya göre bir saat internet üzerinden müzik dinlenmesi 40 MB’lık veri kullanımı anlamına geliyor. Bu da aylık ortalama en azından 2GB’lık bir veriye ihtiyaç duyduğunuzu ifade ediyor.

İnternet üzerinden video izlemek

Videoların ne kadar çok veri çektiğini biliyoruz. Yüksek çözünürlüklü, HD bir video saatte 400 MB veri çekiyor. Yani iki saat süren bir filmi internet üzerinden izlemek tüm faturanızı altüst edebilir. YouTube’tan düşük kaliteli bir video bile izlemeniz saatte 200 MB veri anlamına geliyor.

Eğer çok yüksek kotalı tarifeniz ya da kotayı aşınca gelecek ürkütücü faturayı ödeyecek bütçeniz yoksa Wi-Fi olmayan yerlerde video izlememelisiniz.

Web’de gezinti

Grafik olarak fazla eklenti bulunduran, birçok resim ve reklam barındıran siteler kullanıcı tarifelerinde sınırları zorluyor. Ortalama bir sayfada geçirilen bir saat 3.5 MB’ı alıyor. Bu rakam az gibi görünse de e-posta çeken cihazınız için önemli bir yük getiriyor.Siri ve benzer uygulamalar

Apple’ın yeni sanal yardımcısı Siri, oldukça eğlenceli olsa da her seferinde sunucuya bağlanarak mantıklı bir cevap vermeye çalıştığı için oldukça veri taşımak durumunda kalıyor. Ses dosyası internet üzerinden sunucuya gidip geliyor. Bu da iPhone 4S kullanıcılarının başının ne kadar dertte olduğunu gösteriyor.

Siri iyi bir uygulama olarak görülse de şimdilik pek de sık kullanmamakta fayda bulunuyor. Zaten uygulamanın Türkiye’de yeterince verimli çalışmadığını da ekleyelim.

Teknolojinin taşınabilir cihazlar üzerine inşa edildiğini gözlemliyoruz. Ancak henüz veri kullanım ücretleri istenen seviyelere gelmediği için kullanıcıların ellerindeki akıllı telefonları dikkatli kullanmaları gerekiyor. Yoksa karşılarına sürpriz faturalar çıkabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun