Mobil 28 HAZİRAN 2011 / 15:27

Veri hırsızlığına çözüm: Akıllı telefonları bisküvide saklayın!

Akıllı telefonları bisküvide saklayın, veriyi kaptırmayın

Akıllı telefonlarınız kapalı bile olsa içinde bulunan verilerin çalınma riski bulunuyor. Ayrıca telefonun yaydığı radyasyona da sürekli maruz kalıyoruz. Bir kimya şirketi bu sorunlara çözümü bisküvide buldu.Bir Alman kimya şirketinin yöneticileri mobil telefonlarını bisküvi parçalarının içinde saklıyor. Şirket çalışanlarının AFP’ye verdiği demeçlerde gittikleri toplantılarda çalınan verilerden korunmak için böyle bir yol izledikleri ifade ediliyor.

Evonik isimli şirket adına konuşan Alexandra Boy, “Uzmanlar bize telefonlarımız kapalı bile olsa bilgilerimizin çalınabileceğinden söz etti. Biz de buna göre bir sistem geliştirme ihtiyacı hissettik” dedi.

Bisküvinin, elektromanyetik radyasyonu ve hackerların telefona girerek hassas bilgileri çalmasının önüne geçerek “Faraday Kafesi” olarak bilinen etkiyi ortaya çıkardığı bildirildi.

34 bin çalışanı bulunan ve gelirleri 13 milyar doları bulan şirket uzmanların uyarılarını dikkate alma konusunda yalnız değil. Bu ay Alman hükümeti Bonn’da açtığı yeni merkezde kurumların siber saldırılara karşı nasıl korunacağı konusunda yardımcı oluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun