Mobil 21 KASIM 2012 / 17:29

Ve Nokia Lumia 920 Türkiye'de resmen tanıtıldı

Nokia Lumia 920 Türkiye'de resmen tanıtıldı

Nokia’nın neredeyse tüm ümidini bağladığı ve çıktığı ülkelerde stokları çoktan tükenen “iPhone ve Galaxy S rakibi”, 1649 liradan satışa sunulurken, Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan tarafından görücüye çıkarıldı.Geçtiğimiz 15 yıl içersinde cep telefonları pazarının en önemli sürükleyicisi olan Nokia, son yıllardaki üst segment akıllı telefon piyasasında Apple ve Samsung’un karşısında duramadı. Üst seviyede elde edemediği pazar payı şirketin marka değerinin de düşmesine sebep oldu.

Kablosuz iletişimin anavatanı Finlandiya’nın en büyük markalarının başında gelen Nokia, önce Microsoft kökenli bir CEO’yu -Stephen Elop- göreve getirdi. Ardından Microsoft’un Nokia’yı satın almaya çalıştığı söylentileri arasında iki dev arasında akıllı telefon piyasası için önemli bir anlaşma imzalandı. Anlaşmayla mobil alanda zayıf kalan Microsoft’un Windows platformu Nokia’nın amiral gemisi oldu.

Nokia bu anı bir buçuk yıldır bekliyordu

Öncelikle ilk olarak Lumia 800 ve 900 cihazları -her ne kadar ülkemize gelmese de- Avrupa ve ABD’de boy göstererek, özellikle tasarımıyla önemli bir beğeni kazandı. Windows’un mobil alandaki geliştirmeleri ve donanım geliştirmelerinin ardından Nokia’nın Lumia 820 ve 920 modelleri ortaya çıktı. 2012’nin son aylarında gerçekleştirilen tanıtımla Türkiye pazarına giren Lumia ailesinin son modelleri ile Microsoft’un Windows 8’i tüm ülkelerde tanıtması birbirine oldukça yakın zamanlarda gerçekleşti.Lumia serisinin resmi tanıtımı Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan’ın konuşmasıyla başladı. İcan da biraz önce bahsettiğimiz sürecin yaklaşık bir buçuk yılı bulduğunu ve kendilerini oldukça heyecanlandırdığını ifade ederek sözlerine başladı ve şöyle sürdürdü:

“Nokia'nın 3 farklı stratejisi var. Nokia, Şubat 2011'de Windows Phone'u ana işletim sistemi olarak seçti ve Microsoft ile üçüncü ekosistemin oluşturulmasında eş ortak oldu. Dünyada 5 farklı modelle tüketicilerle buluştuk. Hepsi Türkiye'ye gelmedi çünkü Windows 8 öncesi modelleri Türkçe dil desteği olmadığı için getirip satamadık.”Varsayılan arama motoru Yandex oldu

Nokia’nın Windows platformunu kabul etmesiyle bu alandaki ekosistemin kısa sürede 7 binden 120 bine ulaştığını ifade eden Çiçek Uyansoy İcan, “Türkiye’deki yerel uygulamalar da ekosistemi geliştiriyor. Türkiye’de Yandex’i varsayılan arama motoru olarak tercih ettik. Yandex’in Türkçe olması kararımızda etkili oldu” dedi.

“Tablet ve akıllı telefon yerine Lumia yeter”

Lumia serisindeki en önemli değişkenlerinin tasarım ve teknolojik özellikler olduğunu belirten Nokia Türkiye Genel Müdürü, “Herkesin takdirini kazanan tasarımımız ve kullandığımız cesur renklerin yanında PureView kamera özelliğiyle fotoğraf ve video deneyimi, Nokia haritalar ve Nokia toplu taşıma uygulaması bulunuyor” şeklinde özetledi. İcan, artık tablet ve akıllı telefonu bir arada taşımak yerine sadece Nokia Lumia’nın yeteceğini belirtti.İcan’ın verdiği bilgilere bakıldığında Pureview’un kendi deneyimlerimiz ve yapılan karşılaştırmalarda da oldukça iyi sonuç verdiğini onaylayabiliriz. Bunun yanında Nokia’nın haritalarda özellikle City Lens -Türkçe adıyla Bilen Göz- kameranın etrafa tutulmasıyla GPS üzerinden aldığı bilgiyi birleştirerek görülen yerdeki restoranlar, kafeler ve ihtiyaç duyulacak adresleri çıkartabiliyor. Ayrıca kapalı alanlarda da uygulama çalışarak alışveriş merkezlerindeki mağazaların sıralanmasını, yollarının bulunmasına da yardımcı oluyor. Bu uygulamanın İstanbul’da rahatlıkla çalıştığını belirtmekte fayda var.

Nokia’nın bir de toplu taşıma uygulaması özellikle otomobil kullanmayanlar için iyi bir alternatif oluşturuyor. Zira uygulamaya gideceğiniz adres verildiğinde hangi toplu taşıma aracını tercih etmeniz gerektiğini belirterek tahmini varış süresini çıkartıyor.

Nokia Müzik bedava çevrimdışı müzik dinleme imkanı veriyor

Nokia’nın uzun süredir uğraştığı müzik konusunda Lumia serisinde farklılık yarattığı görüldü. Mix Radio isimli uygulamayla sisteme giriş yapmadan, ödemeye gerek kalmadan müziği doğrudan internet bağlantısıyla dinlemek mümkün. İstenilen müzik türüne göre ya da oluşturduğunuz listeleri dinlemenin yanında Nokia’nın oluşturduğu listelere de ulaşılabiliyor.Bunun yanında bedava müziğin çevrimdışıyken de dinlenebilmesi önemli bir farklılık olarak karşımıza çıkıyor. Zira internet bağlantısı bulunurken indirilen müzik listeleri daha sonra telefonun hafızasından çalınabiliyor. Para ödemeye gerek kalmadan çevrimdışı müzik dinlenebiliyor.

Kablosuz şarj geldi

Nokia Lumia 920’de standart olarak kablosuz şarj bulunuyor. Bu özelliği kullanabilmek için telefonun dışında bir de aksesuar almak gerekiyor. JBL’in buna uygun üretilmiş kablosuz hoparlörü ya da doğrudan Nokia’nın şarj ünitesi alınabilir. Burada iki telefonu yan yana koyarak şarj etmenin mümkün olduğunu test etme imkanı bulduk.Kapağı değiştirilebilen Lumia 820 ise kablosuz şarj özelliği verilen kapakların satın alınması durumunda bu özelliği kullanıcılara sağlıyor. 820 modeli biraz daha küçük ve daha düşük fiyatı -1249 lira- ile satışa sunuluyor.

"Mobil ekosistem Türkiye’ye katkı sağlayabilir"

Bu yılı sürekli tanıtımlarla geçiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, ilk olarak Windows Phone 8 tabanlı Nokia’larda güven ve sorunsuzluğun öne çıktığını dile getirdi. Navigasyona dayalı özelliklerinin önemine değinen Özmen, Windows ekosisteminin hızla yayıldığını belirtti.Artık evde ayrı, işte ayrı cihazın kullanılmasına gerek kalmadığına dikkat çeken Özmen, Türkiye’nin uygulama ekosisteminin önemli bir parçası olabileceğini belirtti. Yakında Xbox Music tanıtımı yapacaklarını belirten Özmen sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kurumlar mobilite kavramını uygulama sorunları güvenlik sorunları ve benzeri sorunlardan dolayı çok verimli kullanamadılar. Artık tüm Türkiye'deki kurumsal şirketler ve KOBİ'ler kendi uygulamalarını mobil cihazlarda kullanabilecekler. Bu rekabet anlamında ve kalitede fark yaratacak.”

"Kullanıcı geri bildirimlerine göre hareket edildi"

Nokia Türkiye Ürün ve Portfolyo Bölüm Başkanı Timuçin Şentürk ilk olarak “Lumia'nın en büyük inovasyonu tasarımdır” dedi. Piyasadaki en yenilikçi telefonu ürettiklerini belirten Şentürk, Lumia için tüketicilerden öneriler aldıklarını aktardı. Verilen bilgilere göre, tüketicilerin yüzde 59’u yüksek kaliteli görüntüleme, yüzde 66’sı pil performansı, yüzde 59’u navigasyon ve yüzde 47’si tasarım detayına bakıyor.Şentürk’ün verdiği bilgiler şu şekilde oluştu:

  • Siyah ve beyazın aynında sarı ve kırmızı renkleri bulunan Lumia serisi telefonlarda, malzeme kalitesi ve düğmelerde dahi kullanılan zirkonyum metali öne çıkıyor.

  • Ekran kalitesinde Puremotion HD+ çözümü kullanıldı. Daha az enerji harcayarak iki kat hızlı tepki süresi, clear black ekranla güneş ışığı altında yüksek görünürlük sunuyor.

  • Super sensitive touch özelliğiyle tırnak veya eldivenle kullanabilme özelliği. Standart kalemlerle bile kullanılabiliyor.


Önümüzdeki iki ay sadece Nokia Shop ve Turkcell’lerde satın alınabilecek

Turkcell adına Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, “Lumia 920, önümüzdeki 2 ay sadece Nokia Shop ve Turkcell mağazalarında satılacak” açıklamasında bulundu.

[caption id="attachment_61078" align="alignnone" width="455" caption="Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın'ın Amazonlarda Lumia 920 ile çektiği fotoğraf"][/caption]

Lumia 920’nin 1649 liraya doğrudan satın alınabileceğine dikkat çeken Sayın, tarifelerde aylık 59 lira ila 80 lira arasında değişen rakamlarla cihazın tüketicilerle buluşacağını vurguladı. Nokia Lumia 920 bugünden itibaren satışa sunulurken Lumia 820 bir ay sonra 21 Aralık’ta 1249 liradan satışa sunulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun