Mobil 25 NİSAN 2012 / 08:52

Üzerinizdeki hatlara dikkat

Üzerinize kaç hat kayıtlı?

BTK’dan yapılan açıklamada, vatandaşların üzerine kayıtlı abonelik sayılarıyla ilgili bilgilendirmeye gidileceği aktarıldı. Onayınız olmadan sizin de aboneliğiniz olabilir.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ''açık hat'' olarak tanımlanan, onay ve haberi olmadan kimlik bilgileri kullanılarak yapılan aboneliklerin, mağduriyetlere yol açtığını, bu nedenle vatandaşa adına kayıtlı cep telefonu abonelik bilgilerinin kısa mesajla bildirileceğini açıkladı.

Daha önce BTK, bu konunun da dahil olduğu birçok sebep nedeniyle ülkemizdeki operatörlere ceza yağdırmıştı. Vatandaşın bilgisi dışında yapılan cep telefonu aboneliklerinin önüne geçilebilmesi hedeflenen uygulama için bir de web sitesi açılacak.

Kimlik bilgileri girildiğinde kullanıcı üzerinde kaç tane kayıtlı hat olduğunun görüleceği web sitesinin açılmasının birkaç ayı bulacağı bilgisi verildi.

Ayrıca BTK, operatörlere de uyarıda bulunarak mahkeme ve savcılıklarca iletilen şüpheli hat bildirimlerinde işbirliğine gidilmesi gerektiğini açıkladı. BTK, standart dışı bayilere abonelik sözleşmesi yapma yetkisi verilmemesini, abonelik sözleşmelerinde bayi çalışanlarının, ad-soyad ve imzasının yer alması zorunluluğunun getirilmesini de önerdi.
ETİKETLER : BTK BTK kayıtlı abone
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun