Mobil 25 NİSAN 2012 / 08:52

Üzerinizdeki hatlara dikkat

Üzerinize kaç hat kayıtlı?

BTK’dan yapılan açıklamada, vatandaşların üzerine kayıtlı abonelik sayılarıyla ilgili bilgilendirmeye gidileceği aktarıldı. Onayınız olmadan sizin de aboneliğiniz olabilir.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ''açık hat'' olarak tanımlanan, onay ve haberi olmadan kimlik bilgileri kullanılarak yapılan aboneliklerin, mağduriyetlere yol açtığını, bu nedenle vatandaşa adına kayıtlı cep telefonu abonelik bilgilerinin kısa mesajla bildirileceğini açıkladı.

Daha önce BTK, bu konunun da dahil olduğu birçok sebep nedeniyle ülkemizdeki operatörlere ceza yağdırmıştı. Vatandaşın bilgisi dışında yapılan cep telefonu aboneliklerinin önüne geçilebilmesi hedeflenen uygulama için bir de web sitesi açılacak.

Kimlik bilgileri girildiğinde kullanıcı üzerinde kaç tane kayıtlı hat olduğunun görüleceği web sitesinin açılmasının birkaç ayı bulacağı bilgisi verildi.

Ayrıca BTK, operatörlere de uyarıda bulunarak mahkeme ve savcılıklarca iletilen şüpheli hat bildirimlerinde işbirliğine gidilmesi gerektiğini açıkladı. BTK, standart dışı bayilere abonelik sözleşmesi yapma yetkisi verilmemesini, abonelik sözleşmelerinde bayi çalışanlarının, ad-soyad ve imzasının yer alması zorunluluğunun getirilmesini de önerdi.
ETİKETLER : BTK BTK kayıtlı abone