Mobil 14 MAYIS 2010 / 07:04

Uzaktan kontrol edilen otomobiller risk altına giriyor

Otomobillerin uzaktan kontrolleri arttıkça haklayıcılardan gelen tehdit de artacak.

Otomobillerin uzaktan kontrolleri arttıkça haklayıcılardan gelen tehdit de artacak.


Otomobillerin gün geçtikçe internete bağlantıları artıyor. Bu artış haklayıcıların ağzını sulandırıyor. Günümüzde bilgisayarlar ne kadar haklanma riski ile karşı karşıyaysa yakın gelecekte otomobiller de aynı risk altında kalabilir.

Bilim insanlarının söylediklerine göre haklayıcılar, otomobillerin uzaktan fren yaptırılması, sisteminin kilitlenmesi ve diğer yapılabileceklere bilgisayar endüstrisinin yapacağı hatalar kadar yakında bulunuyor.

"Modern otomobilin deneysel güvenlik analizi" isimli raporda, eğer kontrol tamamen uzaktan sağlanabilir ve kullanıcı ya da yolcular için bir şans bırakılmazsa birçok facia yaşanabileceği bildiriliyor. Raporda bugünkü bilgisayar açıkları nasıl kapatılamıyorsa, otomobiller için de aynı sıkıntıların yaşanabileceği endişesi yer alıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun