Mobil 04 OCAK 2012 / 16:19

Uygulama yağmuru yaşandı

Uygulama yağmuru yaşandı

Ölçüm şirketi Flurry’nin verilerine göre, bir haftada ilk kez 1 milyardan fazla uygulama yüklendi. Yılın son günlerinde yurtdışında gelen tatilin etkisinin uygulama indirmeye yansıdığı görülüyor.Ölçüm şirketi Flurry’nin verilerine göre, bir haftada ilk kez 1 milyardan fazla uygulama yüklendi. Noel nedeniyle yurtdışındaki birçok kullanıcının yeni cihazları hediye olarak alması yükleme aktivitelerini artırırken, şirketlerin tatil sürecinde indirimli uygulama sunumları da bu canlılıkta pay sahibi oldu.

Bu rekor yüklemelerin yarısına yakını ABD’de olurken, onu Çin ve İngiltere izledi. 81 milyon yükleme ile İngiltere; 41 milyon yüklemesi olan Kanada, 40’ar milyon yüklemesi olan Almanya ve Fransa’yı da geçti. İngiltere’nin önünde ise 99 milyon yükleme ile Çin ve 509 milyon ile ABD var.

Flurry’e göre, bu yükleme aktivitesi seviyesi artık daha da standart bir hal alacak. Şirket blog’unda konuyla ilgili yer alan bir yorumda, “2012’ye baktığımızda, Flurry’nin beklentisi haftada 1 milyar yükleme sınırının aşılmasının artık çok daha normal hale geleceği şeklinde. Apple’ın iOS ve Google’ın Android’indeki büyüme inanılmaz, ama pazar aslında hala tam olarak olgunlaşmış değil” denildi.

Noel dönemi cihaz üreticileri için beklendiği gibi bir patlama dönemi olacağını gösterdi. Flurry’nin tahminlerine göre, Noel günü yaklaşık 7 milyon Android cihaz ve iPhone aktif hale getirildi.

Öte yandan, Apple bu tarz verileri paylaşmazken, Google da Noel hafta sonunda 3,7 milyondan fazla Android cihazın aktif hale getirildiği bilgisini verdi.