Mobil 16 EYLÜL 2008 / 10:49

Ünlü evrimcinin kapatılan sitesi açıldı

Geçtiğimiz hafta içinde sitesine erişim yasağı getirilen ünlü evrim teorisyeni Prof. Richard Dawkins’in internet sitesine dün itibariyle tekrar erişilebiliyor.

Geçtiğimiz hafta içinde sitesine erişim yasağı getirilen ünlü evrim teorisyeni Prof. Richard Dawkins’in internet sitesine dün itibariyle tekrar erişilebiliyor.


Geçtiğimiz hafta içinde ünlü evrim teorisyeni ve dünyanın en tanınmış ateistlerinden Prof. Richard Dawkins’in internet sitesi www.richarhddawkins.net'e Türkiye’den erişim yasağı konulmuştu. Siteye girenler “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir” yazısıyla karşılaşıyorlardı. Site dün itibariyle tekrar erişime açıldı.


Gen Bencildir, Kör Saatçi ve Tanrının Yanılgısı gibi kitapları Türkiye’de de yayımlanan Oxford Üniversitesi profesörlerinden biyolog ve düşünür Richard Dawkins’in internet sitesi mahkeme kararıyla kapatılmıştı. Dawkins’in sitesinde, kapatılan diğer sitelerin aksine  yasak kararının hangi mahkeme tarafından ve kaç numaralı kararla verildiğine dair bir ifade bulunmuyor, yalnızca “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir” yazısı yer alıyordu. Siteyle ilgili birçok dava açıldığı, YouTube örneğinde olduğu gibi bir açılıp bir kapanır duruma gelebileceği yorumları yapılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun