Mobil 22 KASIM 2012 / 16:36

Ücretsiz iletişimde rekabet kızışıyor

France Telecom’un mobil markası Orange, Perşembe günü küresel bir ücretsiz arama ve mesajlaşma uygulamasını yayınlayarak, Skype, WhatsApp ve Viber gibi servislerle rekabette önemli bir adım attı.Küresel bazda tüm operatörlerin ücretsiz arama ve mesajlaşma servislerinden olumsuz etkilendiğine işaret edilen Reuters kaynaklı habere göre, bu uygulamalar kullanıcılara kendi ses veya metin haklarını harcamadan iletişim kurma imkanı veriyor. Tabi bu imkan, KPN gibi operatörlerin de zora düşmesine yol açıyor.

Orange için ‘Libon’ isimli uygulamasını geliştiren Giles Corbett’e göre ise telekom operatörleri eşdeğer hizmetlerle bu gelişime ayak uydurmalı. Çünkü içinde bulunulan durum aslında çok net ve Corbett bunu, “Ya en çekici hizmeti sunacaksınız ya da kullanıcılarınız bir başka servis sağlayıcıya geçecek” sözleri ile anlattı.

Uygulama, iPhone kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Fakat, şirket, sesli posta, ve bu postaların e-posta kopyaları operatör tarafından ücretlendiriliyor. Uygulamanın Android versiyonu ise 2013 yılının ilk çeyreğinde kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Farklı operatörlerden, benzer uygulamalar

Bu arada, Telefonica da ‘Tu Me’ ismiyle, benzer bir uygulamayı geçtiğimiz aylarda kullanıma sunmuştu. Deutsche Telekom da ‘Bobsled’ adlı benzer bir uygulamayı müşterilerine sunuyor. Diğer Avrupalı operatörlerle birlikte Orange da zengin iletişim paketi (rich communications suite-RCS) olarak bilinen yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. RCS’de hedef; sohbet fonksiyonu, canlı video ve tüm cihazlar arasında dosya paylaşımı gibi özelliklerle geleneksel mobil iletişim yapısını güncel hale getirmek.

Telekom sektörü birliği GSMA de, RCS yapısına bir standart kazandırmak için çalışıyor. Bu yolla hedef; tüm telekom operatörleri ve tüm cihazlarda kullanıma imkan vermek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Orange, Haziran 2013’te ‘Joyn’ isimli bir RCS markasını kullanıcılara sunmak için hazırlandığını bildirdi.