Mobil 14 EKİM 2011 / 17:00

Uçmak için gereken ‘ücretsiz’ mobil uygulamalar

Atlasjet, iPad uygulamasını da hayata geçirdi. Bunun yanında Turkcell, THY ve TAV Havalimanları’nın da verimli uygulamaları bulunuyor. İşte uçmak için gereken ücretsiz uygulamalar.Özellikle hava yolunu kullanarak seyahat ederken bilgi edinmek, işlemlerin süresini kısaltmak için internetten bilet alabilmek ya da check-in gerçekleştirebilmek çok büyük önem taşıyor. Türkiye’de hizmet veren ve uçuş konusunda yardımcı olan mobil uygulamaları sizler için derledik.

Kullanıcılara bir çok kolaylığı bir arada sunan iPad uygulamasıyla, Atlasjet’in güncel uçuş tarifeleri görüntülenebiliyor, uçuşlar ile ilgili iniş-kalkış saatlerine önceden ulaşılabiliyor. Üç adımda bilet satış işleminin yanı sıra, iPad’in ekranına gelen barkodla biniş kartını havaalanından kolayca almayı sağlayan uygulama, kullanıcıları check-in kontuarında bekleme zahmetinden kurtarıyor.

Önceden alınan biletler ve yaptırılan rezervasyonlarla ilgili işlem yapabilme imkanı da sağlayan iPad uygulaması, Jetmil puan sorgulama, kazanılan puanlarla bilet alma hizmetlerini de kullanıcılarına sunuyor. Uygulama ayrıca uçuş yapılan bölgedeki hava durumu hakkında kullanıcılarını bilgilendiriyor.

THY'de işlemleri mobil cihazlardan gerçekleştirmek için tek uygulama yeterli oluyor

Türk Havayolları’nın “Fly Turkish” iPad uygulaması ile bilet satın alma, rezervasyon yapma, Miles&Smiles üyelik işlemleri ve check-in işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca uçuş tarifeleri ile kalkış, varış durumları da takip edilebiliyor.Detaylı bilgi için http://itunes.apple.com/tr/app/fly-turkish/id389581301?mt=8 adresini kullanabilirsiniz.

TAV Havalimanları’nın tüm detayları parmaklarınızın ucunda

TAV Bilişim tarafından geliştirilen iPad/iPhone/Android uygulamalarıyla iç hatlar ve dış hatlarda giden ve gelen uçak bilgilerini listelenebiliyor; arama yapılabiliyor. Ayrıca havalimanına ulaşımla ilgili olarak HAVAŞ, metro ve araç kiralama bilgileri görülebiliyor. Havalimanında geçiş üstünlüğü, transfer, hızlı check-in gibi ayrıcalıklar sunan TAV Passport Kart’la ilgili bilgi edinmek; havalimanlarının bulunduğu kentlerin en popüler alışveriş merkezleri, müzeler ve restoranların adres ve iletişim bilgilerini görmek de mümkün.TAV Mobile uygulamasıyla duty-free mağazalarındaki güncel indirimler görülebiliyor; havalimanlarında bulunan mağazaların listesi ve yerleşimi kolayca bulunabiliyor. Bu uygulamalarla havalimanlarında düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi edinmek; ihtiyaç duyabileceğiniz restoran, ATM, bilet satış noktaları, özel lounge’lar, kayıp eşya bürosu gibi hizmetlere erişim bilgisini görmek; döviz çevirici hesap makinesine erişmek de sadece bir tuş uzaklığında. Son olarak, TAV Mobile ile yolcular havalimanının işaretlendiği Google Maps üzerinde seyahat güzergahını belirleyebiliyor. Blackberry uygulamasıysa da uçuş bilgileri anında görüntülenebiliyor.

Turkcell’in de seyahat uygulaması bulunuyor

Ücretsiz uygulama ile yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanıyor:

•Türkiye ve tüm dünya için uçak bileti sorgulayabilir, rezervasyon, satın alma, kesinleştirme işlemleri,

•THY ve AnadoluJet uçusları için Online Check-In,

•Kamil Koç otobüs firmasına ait seferleri görebilir, rezervasyon yaptırabilir ve bilet satın alma,

•Seyir halindeki uçakları uçus haritasında izleme,

•İstediğiniz bir uçusu harita üzerinde takip edebilme,•Havalimanı Monitörü ile dilediginiz bir havalimani için anlık uçus bilgilerine erişebilme,

•Dünya şehirleri için güncel hava durumu, 5 günlük hava durumu tahmini ve meteoroloji uydu haritalarına erişebilme,

•İstanbul Deniz Otobüsü işletmesine ait iç ve dış hatları sorgulayabilir, boş yerleri görebilir, İDO çağrı merkezini arayarak bilet satın alabilme,

•Dünya şehrine ait yerel saat bilgilerini görebilme,

•Döviz kuru çeviricisiyle tüm para birimlerinin karşılıklarını hesaplaması,

•Mil Puanı sorgulaması yapabiliyor.

Uygulamayı daha detaylı incelemek için http://itunes.apple.com/tr/app/turkcell-seyahat/id376488424?mt=8 adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun