Mobil 28 EYLÜL 2009 / 12:20

Türkiye BT Sektörü Rekabetçilik Endeksi'nde 46. sıraya geriledi

Business Software Alliance (BSA), resmi makamlara IT'yi destekleyici politikalar izlemeleri ve yenilikçi yaklaşımları yüreklendirci çalışmalar konusunda çağrıda bulundu.

Business Software Alliance (BSA), resmi makamlara IT'yi destekleyici politikalar izlemeleri ve yenilikçi yaklaşımları yüreklendirci çalışmalar konusunda çağrıda bulundu.


2009 IT Sektörü Rekabet Analizi Araştırması'na göre Türkiye, bir önceki yıla göre 8 basamak gerileyerek bu yıl 46. sırada yeraldı. Toplamda 100 üzerinden 33.8 puan alan Türkiye, alt kategoriler bazında en yüksek puanı 75.9 puanla genel iş ortamı kategorisinden, en düşük puanı ise 3.5 puanla Ar-Ge ortamının geliştirilmesi kategorisinden elde etti.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bilişim teknolojisi bir ülkenin ulusal güvenlikten ekonomiye, sağlık hizmetlerinden çevreye tüm ekonomik ve sosyal problemlere çözüm bulmasında büyük önem taşır. Bilişimde Ar-Ge ve insan kaynakları konularına ilişkin değerlendirme kriterlerinin değişmesi, bu alanlarda alınan puanlarda düşüşe ve Türkiye'nin genel toplamda 8 sıra gerilemesine yol açtı. Buna karşılık araştırmada, Türkiye'nin Avrupa'nın BT alanındaki 9. büyük insan kaynağı kapasitesine sahip olduğu ve diğer OECD ülkeleriyle kıyaslandığında yeni tekniklerin Türk sanayisinde çok daha kolay öğrenilip hayata geçirildiği de tespit edildi. Bu da ülkemizde BT sektöründe doğru biçimde değerlendirilmesi gereken ciddi bir insan kaynağı potansiyeli bulunduğunu gösteriyor. Bu nedenle devletin, geleceğe yönelik çözümler üretme konusunda kilit önem taşıyan yenilikçiliği destekleyen politikaları teşvik etmesi gerektiği kanaatindeyiz." dedi.

Economist Intelligence Unit'e göre BT sektörü için sağlam bir ortam yaratılmasında altı faktör birarada rol oynuyor: yüksek sayıda kalifiye çalışan; yenilikçilik-sever toplum, kültür; dünya standartlarında, birinci sınıf teknoloji altyapısı; fikri mülkiyet haklarını koruyan, güçlü, yasal düzenlemeler; tutarlı, açık ve rekabetçi ekonomi; teknolojiyi desteklemek ile pazar dinamiklerinin çalışmasına olanak sağlamak arasında doğru dengeyi sağlayan bir hükümet liderliği. Bu altı rekabeti destekleyici faktör açısından yüksek performans gösteren ülkeler genel olarak güçlü BT sektörlerinin olduğu ülkeler. Araştırma, hükümetlerin ülkelerindeki BT sektörünü desteklemedeki güçlü ve zayıf yanlarını değerlendirerek, zayıf yanlarını düzeltmelerine yarayacak bir yol haritası oluşturmak için gerçekleştirildi.

Endeks sonuçları ve metodoloji ile ilgili daha fazla bilgi için www.eiu.com ya da www.bsa.org/globalindex adresinde ücretsiz olarak yayınlanan "Karmaşaya Rağmen Dirençlilik: BT Sektörünün Rekabetçilik Düzeyinin Karşılaştırmalı Değerlendirmesi 2009"u inceleyebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun