Mobil 11 EYLÜL 2008 / 07:23

Türkiye bozayılarına uydudan yakın takip

Doğa Derneği’nin gerçekleştirdiği Bozayı Araştırma ve Koruma (BAK) Projesi kapsamında Artvin’de iki bozayıya Türkiye’de ilk defa uydu iletişimli tasmalar takıldı.

Doğa Derneği’nin gerçekleştirdiği Bozayı Araştırma ve Koruma (BAK) Projesi kapsamında Artvin’de iki bozayıya Türkiye’de ilk defa uydu iletişimli tasmalar takıldı.


Türkiye'deki bozayıların ekolojilerinin araştırılması, ülke genelindeki bozayı popülasyonunun belirlenmesi ve bozayı insan çatışmasının azaltılması için çalışan Doğa Derneği ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları, yakaladıkları iki bozayıya uydu vericili tasma taktı. Çalışmayı gerçekleştiren ekibin lideri Doğa Derneği Memeli Araştırmaları Koordinatörü Özgün Emre Can, konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye yaban hayatının korunabilmesi öncelikle sağlıklı bilimsel veriler elde edilmesine ve bu verilerin doğru yorumlanmasına bağlı. Bu çalışmada kullanılan özel teknoloji sayesinde Türkiye’de ilk kez bozayıların beslenmeleri, üremeleri, kış uykusu ve genel olarak ekolojileri üzerine sağlıklı ve kesin veriler toplanmış olacak. Çalışmalarımız Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde diğer etobur türlere yönelik olarak da devam edecek.” Doğa Derneği, bozayılarla ilgili çalışmaları kapsamında 2006 yılından beri bozayıların arı kovanlarına, meyve ve sebze bahçelerine verdikleri zararların nasıl engelleneceği üzerine çalışıyor. Rize, Erzurum ve Artvin illerinde bozayılara karşı dayanaklı platformlar ve elektro şoklu çit sistemleri kurarak pilot uygulamalar da gerçekleştiren Doğa Derneği, bozayı çalışmalarını Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde yürütüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun