Mobil 06 TEMMUZ 2011 / 20:20

Turkcell T20, cüzdan ihtiyacını ortadan kaldırıyor

Turkcell’in yeni telefonunda henüz iPhone’larda bile bulunmayan yakın alan iletişim (NFC) teknolojisi bulunuyor. Cüzdan yerine de kullanılabilecek telefonun fiyatına kıyasla sundukları dikkat çekiyor.Turkcell, kendi markasını taşıyan yeni telefonu Turkcell T20’yi müşterilerine sundu. Android işletim sisteminin son sürümüyle (2.3.3) ile gelen Turkcell T20’de en dikkat çekici özellik dahili Yakın Alan İletişimi (NFC). Yeni nesil iPhone’larda da gelmesi beklenen bu özellik kredi kartlarının cüzdanda taşınma derdini ortadan kaldırıyor. Telefona birçok kredi kartı tanıtılarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. Aynı zamanda kimlik kartı, bilet, köprü ve otoyollardan geçiş kartlarındaki sistemlerle de uyum sağlanabiliyor.

Cihazda CepKumanda uygulaması da bulunuyor. Bu uygulama ile DLNA desteği olan cihazlar yönetilebiliyor. Televizyonda cep telefonunda yer alan medya içeriği görüntülenebiliyor.

Yine bazı HTC telefonlarda da bulunan rehberdeki kişilerin sosyal ağlardaki profilleriyle eşleştirilmesi işlemi de yapılabiliyor. Bunun yanında birçok sosyal ağ hesabının aynı ekrandan görüntülenebildiği bir uygulama da telefonla birlikte kullanıcılara sunuluyor.

Telefonda elbette “Angry Birds” bulunuyor

Uygulamaların en çekicilerinden olan oyun için T20’de Angry Birds ve Turkcell yazılımcılarının geliştirdiği “Kelime Avı” oyunu bulunuyor.

Huawei işbirliği ile üretilen Turkcell T20, 3G HSDPA (7.2 Mbps) şebekeleri için destek, 3,5 inç boyutunda 320×480 (HVGA) çözünürlüklü hassas dokunmatik ekran, 5 megapiksel kamera, MP3 çalar, Push e-posta özelliği, GPS, Wi-Fi, Pusula ve 4 GB MicroSD harici hafıza gibi özellikler barındırıyor.Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, konuyla ilgili görüşlerini heyecanla belirtirken akıllı telefon piyasasında en uygun fiyatlı donanımın ürettirilebileceğini, önemli kısmın yazılım olduğunu vurguladı. Turkcell Teknolojide dört yıldır bu günler için yatırımda bulunduklarını aktaran Ciliv, yarattıkları uygulamalarla piyasada farklılık yaratabileceklerini belirtti.

Ayrıca, Ciliv oluşturdukları T-Market’teki uygulamaların bedava indirilebileceğini ifade etti. Bunun yanında telefona internet üzerinden erişim sağlanarak çalınma ya da istenmeyen bir durumda müdahale edilebiliyor. Bu servis de Turkcell’den ücretsiz olarak sunuluyor.

Peki, bu cihaz ne kadar?

Turkcell T20, 24 ay 250 MB internet dahil ayda 29 TL’ye kullanıcıları bekliyor. Mevcut tarifesine kontrat yapmayı tercih edenler ise 24 ay boyunca 19,9 TL ödeyerek (3 ay boyunca 250 MB internet de ücretsiz) Turkcell T20’yi satın alabiliyor. Kontratsız seçeneğini tercih edenler ise bu gelişmiş telefona sadece 419 TL’ye üstelik 3 ay boyunca her ay her yöne 100 dk ve 100 MB interneti ile birlikte sahip olabiliyor.

Ciliv, cihazın uygun fiyatla kullanıcıya sunulduğunu ifade ederken, bir önceki telefon modelleri T10’un 110 bin adet satıldığını hatırlatarak yeni modelde bu rakamı aşmak istediklerini aktardı.

İlk izlenimimiz nasıl?

Sunulan özelliklerle müşterilerden istenen fiyatın örtüştüğü söylenebilir. Android Market'i de kullanan bu telefonda uygulama sıkıntısı pek çekilmeyecektir. Bunun yanında akıllı telefonlardan istenen birçok özellik bulunduğu için düşük segmentte kullanıcılar için uygun bir çözüm olabilir. Ufak bir öngörüyle benzer üretim modelinin diğer operatörlere de -Vodafone'da zaten bulunuyor- sıçraması beklenebilir. Örneğin France Telecom Huawei'ye kendi markalı tabletlerini ürettirmişti.
ETİKETLER : android t10 t20 turkcell
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun