Mobil 01 ŞUBAT 2012 / 18:30

Turkcell T11 akıllı telefon incelemesi: Bir küçücük fıçıcık

İnceleme: Turkcell T11 Akıllı Telefon

Turkcell'in düşük bütçeli kullanıcıları hedefleyen T11 akıllı telefonu ön yargıları yıkacak kadar iyi iş çıkarıyor.Android tabanlı akıllı telefonlar denildiğinde uzun süredir elimiz Samsung Galaxy Note, HTC Desire HD ve benzer üst nitelikli telefonların ötesine değmemişti. GHz seviyesinin üzerine çıkan işlemciler, masaüstü ekran çözünürlüğüne yaklaşan neredeyse HD kalitesinde ekranlar, 8 megapiksel ve üstü kameralar...

Sizin anlayacağınız uzun süredir kendimizi alabildiğine şımartmışız.

O nedenle Turkcell'in yeni T11 akıllı telefonu test için önümüze geldiğinde açıkçası biraz dudak bükerek yaklaştık. Turkcell T11, veya doğuştan gelen adıyla ZTE P728T veya Racer II, bir akıllı telefon olarak pek de alıştığımız türden örneklere benzemiyordu. Ne bir iPhone gibi al ve narin, ne bir üst seviye bir Android gibi saydam ve sakin. Biraz mahcup, biraz utangaç, karşımızda öylece uzanıp kendisiyle tanışmamızı bekleyen bir aygıt.

Her ne kadar çağdaş teknolojinin üst nitelikli ürünleriyle kendini şımartmaya fırsat bulacak kadar şanslı biri olsam da, bir ürünün gerçek değerinin içindeki transistör sayısı veya sahip olduğu işlemci hızıyla ölçülemeyeceğini bilecek kadar uzun süredir bu işi yapıyorum.

O nedenle Turkcell T11'i kutusundan çıkarırken bütün ön yargılarımdan sıyrılarak, ürünün arkasındaki felsefenin bilinciyle hareket etmeye özen gösterdim.
Bu ürün bir süper telefon değil. Hiçbir zaman öyle bir iddiası olmadı. 1.500 liralık fiyat etiketi yok üzerinde. 389 liraya satılan bir ürün bu, isteyen herkesi akıllı telefon sahibi yapmaktan öte bir amacı yok. İzin ver, sadece sana yardımcı olmak istiyor.

Bu düşüncelerle Turkcell T11'i bir süre kullandıktan sonra genel izlenimim şu: Süper. 389 liraya satın alabileceğiniz bir akıllı telefon için telefonun ortaya koyduğu performans ve sunduğu değer vaadi gerçekten övgüye değer.

1,2 GHz çift çekirdekli işlemciye sahip telefonların zaman gelip ana pencereyi yerinden oynatamadığına şahit olmuş biri olarak, T11'in kullanımdaki akıcılığı gerçekten çok hoşuma gitti. Ekran mı değiştireceksiniz? Kayıp gidiyor. Simgeyi yerinden mi oynatacaksınız? Hiç dert değil. Arka plana animasyonlu duvar kağıdı atalım desek? Su gibi akıyor.

Gerçi bunda telefonun 600 MHz'lik işlemcisinin 800x480 gibi devasa çözünürlükler yerine sadece 320x240 çözünürlükle uğraşmak zorunda olmasının etkisi büyük. Ama olsun, sonuçta bizim yaşadığımız deneyim önemli.

Android 2.3.5 işletim sisteminin beraberinde gelen video oynatıcıdan müzik çalara, navigasyondan sesli aramaya kadar bir dolu uygulamanın yanında, Turkcell'in özel olarak aygıta yüklediği uygulamalar da cabası.

Üstelik NFC, GPS ve 2-4 harf arası isme sahip bir yığın teknoloji de pakete dahil. Bunlara daha önce etraflıca yer vermiştik.

Peki T11'in her şeyi mi süper?

Değil tabii ki.

Aygıta yönelik getirebileceğimiz en büyük eleştiri, 320x240 ekranda çalışabilecek uygulamaların sınırlı kalması. Fiyat performans dengesini göz önünde tutarsanız affedilebilecek bir durum. Yalnız ekran çözünürlüğünün düşük olması bir yandan fontlara cleartype benzeri efekt uygulamaya çalışan Android'in genel görünümünü bulanıklaştırırken, dokunmatik ekran klavyesinin küçücük bir alana sğışması da yazı yazarken zorlanmanıza neden oluyor.

Bunlarla birlikte yaşayıp yaşayamayacağınıza ancak siz gördükten sonra karar verebilirsiniz.

Peki Ekrem bu işe ne diyor?

Ekrem Uçman, BTnet.com.tr bünyesine yeni katılan arkadaşımız. Aktif yaşam tarzına ve ekonomik fiyat beklentisine sahip, akıllı telefon deneyimine henüz adım atmamış bir kullanıcı olarak tam da böyle bir ürünün hedef kitlesine denk geldiğini düşündük. Kendisinden ürünü kullanmasını ve düşüncelerini bizimle paylaşmasını istedik.

O nedenle Ekrem'in bu ürün hakkında söyleyecekleri çok değerli, kulak kabartmakta fayda var:
İlk defa Android, daha doğrusu akıllı telefon kullanan biri olarak T11’in bende olumlu izlenimler bıraktığını söyleyebilirim.

Özellikle navigasyon uygulaması insanın hayatını kolaylaştıran cinsten. İlk defa gidilecek bir yer konusunda insanın kafasında oluşan “Acaba kaybolur muyum” sorusunu yok ediyor. Aynı zamanda adres arama derdini ortadan kaldırırken, zamandan tasarruf etmenize olanak sağlıyor.

Bir diğer olumlu yanı, internet erişimi hızlı olduğundan aklınıza takılan bir soruyu ya da e-postanızı istediğiniz zaman kontrol etmenize olanak sağlaması. Ayrıca menü arası geçişler son derece hızlı. Uygulamaları kullanırken telefon kilitlenmiyor.

Cihazın pil ömrü işime yarayan bütün özellikler açık olduğunda 2 gün kadar gidiyor. Bunun yanı sıra dış kısmının kaygan olmayan bir madde kullanılarak üretilmiş olması kullanımı kolaylaştırmış. Özellikle telefonu pantolon cebine koyduğunuzda pot yapmaması da bir diğer güzel detay.

Telefonun rahatsız edici detaylarından biri mesaj yazma amaçlı kullanan dokunmatik klavyenin tuşlarının çok ufak olması ve mesaj yazmayı güçleştirmesi. Tuşların ufaklığı ve aralarındaki mesafenin oldukça az olması hızla yazarken yanlış tuşlara basmanıza sebep olabiliyor. Ayrıca cihazın üzerinde 6 tane tuş bulunması cihazı biraz karmaşıklaştırmış. Daha az tuş kullanılarak ekran boyutu daha fazla tutulabilirdi.

Telefonun kamerası ilk bakışta çok net fotoğraf çekiyor gibi görünse de, fotoğrafları bilgisayara attığınız zaman insanda hayal kırıklığı yaratıyor. Telefonun bir diğer kötü yanı ise görüntü kalitesi. Ekrana bakıldığında net bir şekilde görülen pikseller oldukça rahatsız edici.

Yine de bu fiyata akıllı telefon sahip olmak isteyenleri oldukça tatmin edeceğini düşünüyorum.

Bizim Turkcell T11 hakkındaki düşüncelerimiz genel olarak bunlar.

Her zaman olduğu gibi bundan sonrası için karar sizin.
YORUMLAR
mary jane 04 EKİM 2013 / 11:44 0 0
Merhaba herkese,aynı açılmama problemi bende de var.Çözüm bulabilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.
Cengiz 05 TEMMUZ 2013 / 09:23 0 0
arkadaşlar t11 ile ilgili problemlerinize cevap vermek isterim ancak telefonun durumunu görmem gerekli.
Yunus Emre 06 MAYIS 2013 / 16:50 0 0
Ben 1 yıl önce aldım hiç bir problemim yok.
zeynep 04 ŞUBAT 2013 / 10:15 0 0
benim telefonum da bozuldu ekranda turkcell yazısı cıkıyo ama acılmıyo daha taahhutu bile bitmedi ne kdr berbat bir telefon bu yaa
batu 20 ARALIK 2012 / 17:28 0 0
ya bende var ama o turkcell resmi çıkıp kaybolduktan sonra bir daha basın ve bekleyin açılır...
buse 13 EYLÜL 2012 / 02:44 0 0
telefonunuzu tekrar çalıştırabildiniz mi bugün benimkide kapandı açıyorum ekranda turkcell resmi çıkıyo fakat açılmıyor :(
dogus 13 AĞUSTOS 2012 / 19:04 0 0
benım telefonumda sımdı bozuldu sakın almayn acılmıyor telefonum
sema 30 HAZİRAN 2012 / 18:25 0 0
ben de 5 ay önce aldım fakat bu gün bozuldu telefonum açılmıyor
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun